• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
هفت راه برای ادامه پیشرفت در شرایط بد اقتصادی:

کاهش در قدرت خرید و اعتماد به نفس مشتری تمام کسب و کارها را تهدید می کند ولی کسب و کار های کوچک به دلیل نداشتن پشتوانه مالی و اعتباری شرکت های بزرگ در برابر این امواج بسیار آسیب پذیر ترند. اما چگونه کسب و کارمان را حفظ کنیم؟ انجام اقدامات زیر به کسب و کارهای نوپا کمک می کند که در برابر این امواج سهمگین بایستند و یا حتی در این شرایط هم پیشرفت کنند.


1. از جریان مالیتان محافظت کنید:
جریان مالی نقش خون را در پیکره کسب و کارتان دارد. تا موقعی که کسب و کارتان وجود دارد هزینه هایی نیز وجود دارد اما با سخت شدن اوضاع در آمد کاهش می یابد ولی شما نمیتوانید و نباید هزینه های اصلیتان را از دستور کار خارج کنید. کسب و کارتان را در برابر رکود با توجه به استراتژی هایی که بعدا به این مقاله اضافه خواهد شد مقاوم کنید.
2. شیوه های مدیریت هزینه ها را بازبینی کنید:
ببینید چکار می توانید بکنید که بدون قربانی کردن کیفیت و از دست دادن رضایت مشتریتان هزینه ها را کاهش دهید. آیا موردی را بیش از اندازه ای که باید سفارش داده اید؟ آیا نیازمندی خاصی را می توانید از جای دیگر با هزینه کمتر تهیه کنید؟ آیا راهی دارید که برای به دست آوردن مایحتاج سازمانتان هزینه های انبارداری و ترابری را کاهش دهید یا اصلا نپردازید؟ فقط چون یک محصول را از توزیع کننده ای خاص خریده اید یا کارهایتان را به شیوه خاصی انجام داده اید دلیل نمی شود که همیشه همین کار را انجام دهید. مخصوصا وقتی برایتان به صرفه نباشد!
3. بر روی کار و صلاحیت اصلیتان تا حد ممکن متمرکز بمانید
مقالات زیادی ارائه خدمات گوناگون از سوی کسب و کارهای کوچک را عامل موفقیت آنها می دانند ( وتا حدی هم اینگونه است) به شرطی که اشتباه تعبیر نشود. اغلب قریب به اتفاق کسب و کارهای کوچک مفهوم کلمه" گوناگون" را با "متفاوت" اشتباه میگیرند.
فقط ارائه کردن محصولات و سرویس های دیگر مفهوم کلمه گوناگون نیست بلکه این کار به تنهایی در بهترین حالت اتلاف زمان و پول و حتی بدتر از آن، دور کردن شما از هسته کسب و کارتان و کاری که به بهترین شکل انجام می دهید است و حتی می تواند به اعتبار برند شما ضربه بزند.
حاشیه ها را رها کنید و برروی کاری که در آن بهترین هستید تمرکز کنید تا کسب و کارتان در برابر رکود استوار بایستد.
4. راهکارهایی اعمال کنید تا دل مشتری های رقبا را بدست بیاورید:
اگر میخواهید کسب و کارتان را رونق دهید باید دامنه مشتری هایتان را گسترش دهید و این یعنی از رقبا مشتری هایتان را پس یگیرید! اما چگونه؟ معلوم است، با پیشنهاد محصول بیشتر و یا متفاوت نسبت به رقبا. درباره رقبا تحقیق کنید و ببینید چه پیشنهادی می توانید به مشتریان بدهید تا دلشان را بربایید. خدمات مشترکین بهتر به عنوان راحت ترین راه برای پشت سر گذاشتن رقبا شناخته می شود. در مقالات بعدی راه هایی برای پیشی از رقبا با تمرکز بر این راهکار بیان خواهیم نمود.
5. بیشترین نفع را از مشتریان کنونی تان ببرید
یک مثال نغز انگلیسی میگوید گنجشگی که در دستتان است دو برابر آن که در بیشه زار است برایتان ارزش دارد! سیاست اولیه تان را فروش محصولات جدید به مشتری های قدیمیتان قرار دهید چون بازده بهتری نسبت به جذب مشتری های جدید دارد. مشتری وفادار شما طبیعتا شانس خرید بیشتری نسبت به یک مشتری جدید دارد. اگر میخواهید کسب و کارتان را در برابر رکود مقاوم کنید نمیتوانید سود بالقوه تغییر دیدگاهتان نسبت به مشتری های پیشین را در نظر نگیرید.
6. به بازاریابی ادامه دهید
در شرایط سخت بسیاری از کسب و کارهای کوچک بودجه بازاریابی را تا حد ممکن کاهش می دهند یا حتی کاملا آن را قطع می کنند در حالی که در این هنگام معمولا باید برعکس عمل نمود! مصرف کنندگان پیوسته به دنبال محصولاتی جدید هستند و شما باید کاری کنید که محصولتان، در دسترس ترین گزینه برای آن ها باشد. پس بازاریابی را تعطیل نکنید و برعکس حتی در شرایط سخت آن را قوت بخشید. تبلیغ در فضای مجازی ارزان ترین راه و یکی از تأثیرگذار ترین هاست. آن را در نظر بگیرید.
7. تا زمان دارید اعتبارتان را دربازار بهبود بخشید
در شرایط سخت اقتصادی قرض گرفتن سخت است و برای کسب و کارهای کوچک سخت تر! با تقویت اعتبارتان در بازار احتمال قبول درخواست وام شما بسیار بیشتر خواهد بود. برای مقاوم کردن کسب و کارتان در برابر رکود همانطور که برای تقویت کسب و کارتان می جنگید، حواستان به اعتبارتان هم باشد.
هیچ راهی وجود ندارد که کسب و کارتان را صد درصد در برابر رکود مقاوم کند ولی انجام راهکار های فوق می تواند شما را در بازار حفظ کند و یا حتی جایگاهتان را ارتقا دهد.

تهیه و تنظیم: رصد خانه علم و فناوری شاخص پژوهانتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1