• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
قابلیت جدید Google translate


Google translate یکی از پرکاربردترین سرویس‌های گوگل به شمار می‌رود که در طول عمر 12 ساله خود پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.
به تازگی گوگل قابلیت جدیدی به سرویس خود اضافه نموده که به گزارش رصد خانه علم و فناوری شاخص پژوه  به نقل از وب‌سایت 9to5Google، امکان ترجمه فایل‌های مختلف قابلیت جدیدی است که با عنوان Documents در دسترس قرار دارد و کاربران با استفاده از آن می‌توانند، مستندات خود را با فرمتهای گوناگون آپلود کرده و ترجمه آن را دریافت نمایند.

فونت‌های به‌روز شده، طراحی بصری زیباتر، نمایش مترادف‌ها و قرار گرفتن همه چیز در صفحه اصلی، از دیگر ویژگی‌های ظاهر جدید ترجمه‌گر گوگل به شمار می‌رود.

سه گزینه دیگر هم در پایین صفحه تعبیه شده که عبارتند از تاریخچه (History)، ذخیره‌شده‌ها (Saved) و انجمن (Community).قسمت History همانطور که از نامش بر می‌آید، تاریخچه‌ای از ترجمه‌های قبلی را نمایش می‌دهد و شما می‌توانید با انتخاب هر یک، به ترجمه قبلی خود دسترسی یابید.

گزینه Saved نیز به ترجمه‌هایی اختصاص دارد که توسط کاربر ذخیره شده است.

قسمت Community نیز در واقع پاتوقی است که کاربران می‌توانند زبان‌هایی را که به آنها تسلط دارند انتخاب کرده و با تشخیص ترجمه‌های غلط و ارائه واژه‌های مناسب، مترجم گوگل را بهبود ببخشند.

از دیگر تغییرات اصلی در این سرویس محبوب گوگل می‌توان به استفاده از طراحی ریسپانسیو یا پاسخگو (Responsive) اشاره کرد که باعث می‌شود صفحه سرویس در نمایشگرهای مختلف به بهترین حالت نمایش داده شود.

یعنی اگر پنجره بزرگ باشد (مانند صفحه رایانه)، تصویر آن به طور کامل و با امکانات مختلفش ظاهر می‌شود ولی در نمایشگرهای کوچکتر (مانند تبلت یا موبایل)، ظاهر سرویس به طور خودکار تغییر می‌کند و موارد نه چندان مهم، حذف می‌گردد.

گفتنی است گوگل در ژوئن سال 2009 (خرداد 1388) زبان فارسی را به سرویس ترجمه خود افزود و از آن تاریخ، دقت ترجمه و دایره واژگان زبان فارسی مرتباً در حال بهبود و پیشرفت است.
ضمنا امکان گفتن کلمه یا جملات هم علاوه بر نوشتن، در این سرویس ترجمه گوگل فراهم گردیده. شما قادرید همچنین با فشار دکمه ای که شبیه میکروفون است، لغتی را که دنبال یافتن ترجمه آن هستید، بگویید و ترجمه آن را در جعبه سمت چپ مشاهده نمایید. همچنین ترجمه تصویر هم از دیگر خدمت Google translate می باشد.انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1