• هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
آینده پیش می رود، اگر ما به آن اجازه دهیم

یک انتقاد به فناوری صنعتی این است که قدمت ایده‏های بزرگ بسیار کوتاه است. در هنگام بحث‏های دره سیلیکون تمام صحبت‏ها در مورد تغییرات آینده جهان است، منتقدان بر این باور هستند گوگل و فیس بوک همچون مسئول تبلیغات عمل می کنند ، در حالی که اپل و آمازون برای فروش فعالیت می‏کنند. این روندها در ابتدا خام به نظر می‏آید. ولی نوآوری‏های اخیر در صنعت به این مسئله لباس حقیقت می‏پوشاند. برای مثال تلفنی که امروزه شما استفاده می‏کنید در مقایسه با انواعی که در دهه گذشته استفاده می‏شده است، بسیار پیشرفته است. اگر حقوق شما افزایش نیافته است و یا اینکه کار شما به مخاطره افتاده است، بدلیل حضور فناوری‏های گوناگون در دستگاه تلفن است، آیا اکنون خوشحال می‏شوید؟

مطالعهMatt Rogers و Stefan Heckدر زمینه کسب و کار و فناوری است. آن‏ها در کتاب جدید خود بر نقش فناوری صنعتی بر بهبود وضعیت زندگی اشاره نموده‏اند.

شما چه احساسی در زمینه جهان، کتاب و منابع انقلابی دارید. چگونه در قرن حاضر فرصت‏های کسب و کار یک پادزهر خواهد بود. راجرز و هک بر این باورند که چگونه ظهور چاپگر 3 بعدی، اتومبیل‏های خودران، سیستم‏های ساخت و ساز مدولار و اتوماسیون سبب تغییر دنیای کنونی و ایجاد رفاه برای میلیاردها نفر است. کوهی از داده‏ها و بررسی‏های موردی اخیر سبب تقویت بحث آن‏ها می‏شود. هنگامی که شما به دره سیلیکون نگاه می‏کنید، ذهن شما با نوآوری‏های فراوانی که در اجتماع پراکنده است، مواجه می‎گردد.واژه گوگل بر روی یک ماشین خودران که در کالیفرنیا حرکت می کرد، نوشته شده است.

اطلاعات ما در زمنیه فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری صنعتی بسیار محدود است. آقای راگرز در یک مصاحبه می‏گوید، زمانی که ما شروع به بررسی این موضوع می‏کنیم؛ فناوری‏هایی را بررسی می‏کنیم که به بزرگی اختراع هواپیما باشد. ولی لباس خواب آرمان‏شهر شما هنوز رتبه بندی نشده است. آقای راگرز و هک سعی به پیش بینی آینده‏ای کردند که به نظر شما بسیار پیچیده است.

اغلب نویسندگان به جهان از دیدگاه بالینی می‏نگرند. آن ها فکر می‏کنند که برنده بازی هستند. به عبارت دیگر به صورت ذهنی خود را بهترین برنده تندروان، تغییرات فناوری چند انشعابه در جامعه مصرف کنندگان، کسب و کار و سیاستگزاران در مواجه شدن با توآوری؛ در طی زمان می‏بینند. نویسندگان ادعایی بر برهم ریختگی فناوری (برای مثال افرادی که پیشرفت‏ها را به دلایل اجتماعی و احساسی رد می‏کنند و یا افرادی که بدون دلیل از فناوری استقبال می‎کنند) نکرده‏اند.

یک مثال گویا از پیشرفت در خودروهای آینده همین مسئله است. آقای راگرز (مشاور مکنزی) و آقای هک (مشاور سابق مکنزی و استاد دانشگاه استانفورد) بر این عقیده هستند، که بخش‏هایی از اقتصاد که مسئول اختراع مجدد است، آن‏هایی است که در حال حاضر بسیار ناکارآمد است. حمل و نقل با خودرو در بالای لیست قرار دارد. تعداد آن‏ها دلهره‏آور است، بعد از مسکن، اتومبیل دومین وسیله گرانقیمت است که بیشتر امریکایی‏ها می‏خرند. در حال حاضر بیشتر ما به منظور پارک کردن خودروها را می‏خریم. به عبارت دیگر به طور متوسط هر اتومبیلی فقط در 5% از عمر خود حرکت می‏کند. هنگامی که با خودرو رانندگی می‏کنیم، معمولا به تنهایی این کار را انجام می‏دهیم. بیشتر گاز مصرفی توسط موتور احتراق داخلی هدر می‏رود.

مورد بعدی جاده‏ها هستند، که به صورت ممتد و باریک هستند و اتومبیل‏های کمی قادر به حرکت در آن‏ها هستند. بزرگراهها ظرفیت حرکت 2000 خودرو را در یک ساعت دارد، در حالی که فقط 10% از فضای فیزیکی آن بوسیله اتومبیل‏ها استفاده می‏گردد. اضافه کردن خودرو بیشتر سبب افزایش ترافیک می‏شود، زیرا بشر در ایجاد نظم در فاصله بسیار نزدیک خیلی خوب عمل نمی‏کند.

هزینه نهایی خودروهای شخصی با ماندگاری و صدمات آن برای ما حساب می‏شود. حوادث ناشی از خودرو رتبه 9 را در جهان به خود اختصاص می‏دهد. میزان مرگ و میر ناشی از خودرو در ایالت متحده 33000 در سال است. هزینه صدمات خودرو در کل جهان در 300 میلیارد دلار در سال است. آقای راگرز و هک بر این عقیده هستند که بوسیله فناوری می‏توان تمام این هزینه‏ها را از بین برد. بسیاری از پیشرفت‏هایی که آن‏ها تاکید می‏کنند خیلی جدید است. برای مثال خدمات Uber & Lyft امکان اجاره خودرو را در هنگام نیاز میسر می‏سازد. اجاره خودرو سبب می شود، اتومبیل‏های کمتری خریداری شده و بدون استفاده پارک شود.

شرکت‏هایی مثل Tesla در حال طراحی اتومبیلی با زیرساخت الکتریکی هستند تا کیفیت اتومبیل‏ها را ارتقا دهند. زیر موتورهای الکتریکی بیش از 90% از انرژی را به حرکت تبدیل می‏کنند. در حالی که موتورهای گازی فقط 45% انرژی را مدیریت می‏کنند.

در نهایت اتومبیل‏های خودران ایجاد می‏شود. خودروهای خودران مثل نمونه‏ای که گوگل ساخت، جاده‏ها را امن‏تر می‏کنند. از طرف دیگر سرعت آن‏ها 8 برابر بیشتر از انواع معمولی است و مقاومت آن‏ها در برابر باد بیشتر خواهد بود. همچنین نیاز کمتری به ساخت جاده خواهد بود و جاده‏ها کمتر خراب خواهد شد. بطور کلی استفاده از خودروهای جدید سبب افزایش بهره بری به اندازه 20% خواهد شد.

آقای راگرز و هک بر این باورهستند که یکی از بزرگترین پاداش‏های ممکن استفاده از اتومبیل‏های خودران با موتور الکتریکی است که بتوان از موسسه خاصی اجاره نمود.

 

ماشین های الکتریکی تسلا در نمایشگاه پکن. خبرگزاری فرانسه - گتی ایماژ

Chandra R. Bhat (مدیر مرکز تحقیقات حمل و نقل در دانشگاه تگزاس1) می‏گوید، ما نمی‏دانیم چگونه رفتار و زندگیمان را در مقابل خودروهای جدید تغییر دهیم. وی بر روی نحوه زندگی مردم با اتومبیل‏های جدید مطالعه نموده است. از آن‏جا که اتومبیل‏های خودران سریع حرکت می‏کند، ممکن است مردم برای سکونت به حومه شهرها هجوم آورند و یا اینکه از آنجا که بسیار جالب هستند ممکن است کمتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. از طرف دیگر اگر قرار باشد برای رفتن به محل کار 60 مایل رانندگی کرد، شاید به وسایل بزرگتری نیاز باشد. برای مثال مکانی در خودرو برای اصلاح صورت و یا برای چرت زدن نیاز است. اگر خیلی افراطی به قضیه نگاه کنیم، یک وسیله نقلیه تفریحی چه امکاناتی نیاز دارد؟

آقای راگرز و هک در بحث خود به یک نقطه کور رسیدند. فناوری ساخت مسکن مدولار به ما اجازه می‏دهد، که خیلی سریع آپارتمان‏های ارزانتر با باطله کمتری بسازیم. ولی آیا همه ما آپارتمان‏های بزرگ را انتخاب می‏کنیم؟ یا اینکه سعی در تعویض وسایل منزل و استفاده از انواع ارزان قیمت هستیم؟ چاپگرهای 3 بعدی در مقیاس صنعتی ممکن است به ما اجازه می‏دهد، که اشیاء ارزانتر با کیفیت بهتری را بسازیم، ولی آیا همه ما وسایل غیر ضروری را می‏خریم.

این موارد دلیلی بر اشتباه نویسندگان نمی‏باشد. توقف کلان‏روندها غیر ممکن است. با مشوق‏های مناسب آینده فوق العاده می‏باشد.

تهیه و تنظیم : رصدخانه علم وفناوری شاخص پژوه

منبع:

http://www.nytimes.com/2014/08/28/technology/personaltech/technology-and-the-human-factor-the-future-could-work-if-we-let-it.html?_r=0


1Center for Transportation Research at the University of Texasانتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

فصلنامه علمی تخصصی شاخص کارآفرینی

 

1