• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
اینفوگراف "نمودار زمانی علوم و فناوری های نوآیند"

تحلیل اینفوگراف " نمودار زمانی علوم و فناوری های نوآیند" :

مدل پیوست که توسط ریچارد واتسون و همکارانش تهیه شده پیشرفت های عرصه علم و فناوری را که تاکنون به وقوع پیوسته و یا در آینده به وقوع خواهد پیوست را از دید واتسون و همکارانش نشان می دهد. سیر تحول فناوری در عرصه دیجیتال، نانو فناوری، فناوری زیستی، فناوری سبز و فناوری عصب شناختی طی سه دوره حال، سال های 2015 تا 2030 ( در قالب آینده محتمل) و سال های 2030 به بعد (در قالب آینده های ممکن) در این مدل نشان داده شده است.

این سری وقایع زمانی، در 3 دایره که در درون هم قرار دارند جای داده شده است:

دایره ای با قطر کوچکتر مربوط به زمان حال است، دایره وسط مربوط به آینده محتمل و دایره بزرگتر مربوط به آینده ممکن در سال های بعد از 2030 است که دو دایره کوچکتر قبلی را تحت الشعاع قرار داده است. احتمالاً با گذر زمان، قطر این دایره بیشتر خواهد شد. همان طور که مشاهده می کنید در گوشه پائینی سمت راست نمودار، خطوط تمام شاخه های فناوری به بی نهایت میل می کنند. همچنین نشان دادن سیر تحول هر شاخه از فناوری به صورت دایره وار و نشان دادن ارتباطات این 5 شاخه فناوری باعث گویاتر شدن مدل شده است. جذاب ترین قسمت مربوط به فناوری های ممکن سال های 2030 به بعد است. مانند محاسباتی که فقط با نگاه کردن انجام می شوند، پرینت سه بعدی از خاک و استفاده از آن در کشاورزی عمودی، پیاده روهای پر سرعت برای عابران پیاده، تتوهای ویدئویی بر روی بدن انسان، انسان شبیه سازی شده، پایان جنون و دیوانگی، الگوریتم های پیش بینی کننده جنگ و ....

در این اینفوگراف، تعداد فناوری های پیش بینی شده به شکل دیجیتال و سبز بیشتر از علوم نانو زیستی و علوم عصب شناختی می باشند. همه فناوری های ذکر شده در این مدل جایگزین وضعیت فعلی فناوری ها خواهند شد. از نقاط قوت این مدل، تاریخی کردن، باورپذیر کردن و شفافیت در بیان نقاط عطف در فناوریهاست. پاسخگو بودن این فرآیند موجب جهت دهی به سرمایه گذاری ها و حرکت پژوهش به سمت و سوی ایجاد چنین فناوری هایی می شود. بر خلاف آثار قبلی وی که دیدگاهی بدبینانه به آینده در آنها به چشم می خورد، این مدل خوش بینی نسبت به آینده را به مخاطب عرضه می کند. از ویژگی های این مدل، دیدگاه چند بعدی به آینده است اما مسأله جالب آن، برخواستن مفروضات آینده از چشم انداز فرهنگ آنگلوساکسون در آمریکای شمالی و اروپای غربی است. بنابراین وجود یک نگاه خاص در سراسر مدل حکم فرماست. از نقاط قابل ترمیم گزارش می توان توجه نکردن به عدم قطعیت و آشوبناکی پدیده های جهان است و نیز نکته قابل ترمیم دیگر، فقدان حضور اثر فناوری در بافتار جامعه شناسی و سیالیت امور است.

زینشی دیدن تغییرات و نام بردن از IBM در دوران پس از 2030 جهت تولید فیلم های سینمایی از اتم، نشان دهنده علاقه وی به وفاداری به IBM به عنوان یکی از شرکت هایی است که واتسون بخشی از عمر خود را در آن سپری کرده است. البته چون یکی از خصوصیات آینده پژوهی هنجاری بودن آن است بنابراین اثرگذاری هنجاری های آنگلوساکسون در پروژه چندان تعجب آور نیست.

 

تهیه، ترجمه و تنظیم: رصدخانه علم و فناوری شاخص پژوه

 انتشارات

نشریه ی علمی تخصصی

        جدید

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1

اخبار
تماس با ما

اصفهان  - پژوهشگاه شاخص پژوه

فکس: 37932608-031
تلفن: 36701031-031
       031-37932610
 

جهت ارسال نظرات، انتقادات و پیشنهادات با شماره 09129313828 تماس حاصل فرمائید.

Email address: info@spstino.com

 

 

 

دوستان ما