• هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
پله پیانویی در مترو استکهلم

خلاقیت‌های مسئولان شهری کشور سوئد، شهروندان را به سوی پله نوردی در ایستگاه‌ های مترو کشاند. این خلاقیت جالب شهروندان را از تنبلی و رخوت دور ساخته است.

مردم به طور معمول، عادت کرده‌اند که کمتر از پله‌های معمولی‌، کنار پله‌های برقی‌ استفاده کنند. و این امر باعث کاهش فعالیت‌های فیزیکی شهروندان در سطح شهر شده است. کاهش فعالیت‌های فیزیکی که منجر به سستی، تنبلی، بی‌حوصلگی، رخوت و... شده است.

مسئولان شهری با همکاری مسئولان متروی استکهلم، اودنپلان و چند تن از طراحان برجسته کشور سوئد برای جلوگیری از این امر دست به خلاقیت جالبی زدند. انان سعی کردند با تبدیل پله‌های معمولی به پله‌های موزیکالی، شهروندان را به استفاده از پله‌های معمولی تشویق کرده و به یک فعالیت عادی وادار سازند.
ویدیویی که از این خلاقیت بی‌نظیر گرفته‌اند، نشان می‌دهد که این ترفند موثر بوده است.

چرا که شهروندان از پیر و جوان با دیدن طراحی به سمت پله‌ها کشیده شده و با شنیدن صدای موسیقی به بالا رفتن از آن تشویق می‌شدند.

در واقع این طراحی و خلاقیت نه تنها مردم را فعال کرده است، بلکه صدای موسیقی آنان را شادتر کرده است. آنان دیگر به جای استفاده از پله برقی از پله‌های معمولی یا همان "پیانو پله"‌ استفاده می‌کنند.

این "پیانو پله" مانند یک ساز بزرگ پیانو است که با کلید‌های سیاه و سفید، طراحی شده است. افراد با قدم گذاشتن روی هر پله گویی بر روی یکی از کلید‌های پیانو ضربه می‌زنند و موسیقی تولید شده آنها را متعجب و شاد می‌سازد.

 

 انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

مجله علمی تخصصی 

1

اخبار
تماس با ما

اصفهان  - پژوهشگاه شاخص پژوه

فکس: 37932608-031
تلفن: 36701031-031

جهت ارسال نظرات، انتقادات و پیشنهادات با شماره 09129313828 تماس حاصل فرمائید.

Email address: info@spstino.com

 


دوستان ما