• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
سوسک ها به کمک قربانیان فجایع طبیعی می‌آیند

سوسکهای حمامی که به ریزسیستمهای الکترونیکی مجهز می شوند قابلیت تشخیص منبع صوتی را دارند. این قابلیت به واسطه پالسهای الکتریکی شکل می گیرد که به شاخکهای سوسک منتقل می شود. سوسکها با دریافت این پالسها به سمت منبع صوتی حرکت می کنند.
تلفیق سوسکهای حمام با ریزتجهیزات الکترونیکی توسط تیمی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی صورت گرفته است. آنها دو نوع تجهیزات مختلف و به گفته خودشان "کوله پشتی الکترونیکی" حسگر صوتی طراحی و با بندهای مخصوصی به سوسکهای حمام ماداگاسگار متصل کردند.
یکی از این تجهیزات شامل میکروفونی با کیفیت است که قابلیت تشخیص دقیق منابع صوتی را دارد. نوع دیگر این ریزکوله پشتی مجهز به آرایه سه میکروفونی است که محل دقیق انتشار صداها را با تلفیق داده های به دست آمده از این سه میکروفون تشخیص می دهد.

محققان با استفاده از رایانه، اطلاعات به دست آمده از شبکه ای متشکل از 10 تا 15 سوسک حمام را تجمیع می کنند. در ادامه، این حشرات از طریق پالسهای الکتریکی خودکاری که به شاخکهایشان ارسال می شود به سمت منبع صوتی راهنمایی می شوند.
در این ابتکار عمل که به نوعی هک کردن سیستم عصبی سوسکهای حمام است از تحریک عصبی برای به چپ یا راست هدایت کردن این حشرات استفاده می شود.
این پروژه به تازگی در کنفرانسی در اسپانیا ارایه و با استقبال کارشناسان روبرو شد. از 5 سال گذشته که این پروژه آغاز شد به روزرسانی های مختلفی در فرآیند تجهیز سوسکهای حمام صورت گرفته است.
محققان دانشگاه کارولینای شمالی امیدوارند این سوسکها در آینده برای شناسایی قربانیان فجایع طبیعی به ویژه زمین لرزه به کار گرفته شوند.

 انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1