• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
محققانی که تاریخ فناوری جهان را متحول کردند

فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید نحوه زندگی ما را تغییر می‌دهند و این فرآیند باعث شده است روش حل مشکلات و دسترسی به اهداف نسبت به گذشته تغییر کند. محققان، مؤسسات فناوری و صنایع بزرگ هر کدام به نحوی در ارائه نوآوری‌ها نقش دارند و در این میان صنعت فناوری اطلاعات بیشترین تأثیر را برجا گذاشته است.
بر اساس قانون «مور» گفته می‌شود که طی هر دو سال تحول جامع در عرصه فناوری به‌طور کامل صورت می‌گیرد و «دیوید هاوس» مدیر شرکت اینتل بر این باور است که به واسطه توسعه علم، هر ۱۸ ماه دنیای فناوری به‌روز می‌شود. در همین راستا برخی دانشمندان بر این باورند که به واسطه دسترسی مردم به نسل جدید فناوری‌های ارتباطی هر ۱۲ ماه، دانش مردم جهان کاملاً به‌روز می‌شود که البته پیش‌بینی شده است در آینده نزدیک هر ۱۲ ساعت یک‌بار این اتفاق محقق شود.

به هر حال هر کدام از این فرضیه‌ها درست باشد باید قبول کرد که توسعه روزافزون فناوری در هزاره سوم باعث بزرگترین اتفاقات در زندگی روزمره مردم شده است و این جریان به واسطه مخترعان و دانشمندان بزرگی تحقق یافته است که دسترنج آنها امروز در قالب فناوری‌های کاربردی و عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
«مجمع جهانی اقتصاد» این هفته در جریان برگزاری همایش بین‌المللی خود و انتشار نتایج تحقیقات جامع در تاریخ فناوری جهان فهرست بزرگترین محققان عرصه فناوری در همه سال‌های گذشته تا امروز را منتشر کرد این مرجع توضیح می‌دهد که هر یک از این افراد چگونه توانسته‌اند دنیای فناوری را متحول کنند. بر اساس این گزارش، فهرست بزرگترین مخترعان تاریخ فناوری جهان به این شرح است:

«آلان تورینگ» پدر رایانه جهان
این دانشمند بریتانیایی در ۲۳ ژوئن ۱۹۱۲ متولد شد و در ۷ ژوئن ۱۹۵۴ از دنیا رفت. او در زمان حیات خود در شرکت Bletchley Park به عنوان مرکز کدگذاری بریتانیا کار می‌کرد و تحت تأثیر فرآیند توسعه علوم محاسباتی توانست مفهوم «الگوریتم» و «سیستم‌ محاسباتی رایانه» را ارائه دهد و دستگاهی را به نام «ماشین تورینگ» ابداع کرد که می‌توان آن را مدل اولیه رایانه نامید. او به همین دلیل «پدر رایانه جهان» نام گرفت.

«فیلیپ دونالد استریج» سازنده نخستین رایانه شخصی
این دانشمند امریکایی در ۲۳ ژوئن ۱۹۳۷ چشم به جهان گشود و در ۲ آگوست ۱۹۸۵ از دنیا رفت. او را به عنوان مخترع نخستین رایانه شخصی یا همان IBM Personal Computer می‌شناسند و از او به عنوان «پدر رایانه شخصی IBM» هم یاد می‌کنند.
تفکرات استریج باعث شد صنعت رایانه جهان تحولاتی را شامل شود که امروزه تأثیرات آن به وضوح دیده می‌شود. او باعث شد رایانه‌های شخصی به معمول‌ترین ابزار کاربردی در جهان تبدیل شوند و میلیاردها دستگاه از آن فروخته شود. کارشناسان از استریج به عنوان تأثیرگذارترین فرد در تاریخ سخت‌افزار جهان یاد می‌کنند.

«چوک هول» مخترع چاپگرهای سه‌بعدی
این محقق امریکایی که در ۱۲ مه ‌۱۹۳۹ چشم به‌جهان گشود، هم‌اکنون در سن ۷۵ سالگی در زادگاه خود زندگی می‌کند. هول بنیانگذار و مدیرعامل شرکت ۳D Systems است و نتایج تلاش او در همین شرکت موجب شد نخستین چاپگر سه‌بعدی جهان ساخته شود.
او در طول حیات خود بیش از ۶۰ حق امتیاز بزرگ در حوزه فناوری را در امریکا و ده‌ها حق امتیاز دیگر را در عرصه بین‌المللی به ثبت رسانده است و در سال ۲۰۱۴ به عنوان بزرگترین دانشمند در «تالار ملی مشاهیر و مخترعان» پذیرفته شده است.

«داگلاس انگلبارت» مخترع موشواره
در ۳۰ ژانویه ۱۹۲۵ به دنیا آمد و در ۲ ژوئیه ۲۰۱۳ دار فانی را وداع گفت. این دانشمند امریکایی خود را به عنوان یکی از بزرگترین مهندسان و مخترعان جهان معرفی کرد و از ابتدای ظهور اینترنت توانست تأثیرات فراوان در این عرصه برجا بگذارد.

او سال‌های طولانی از عمر خود را صرف سیستم‌های ورودی و رابط‌های میان رایانه و انسان کرد و در نهایت موفق شد «موشواره» یا موس را اختراع کند. از دیگر اختراع انگلبارت می‌توان به لینک‌های مخصوص متن‌ها، رایانه‌های شبکه‌ای و رابط‌های کاربری گرافیکی
اشاره کرد.

«اِدگار فرانک کد» مخترع پایگاه داده ارتباطی
او بین سال‌های ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۳ زندگی کرد و در این دوره زمانی توانست به مشهورترین مهندس رایانه جهان تبدیل شود. زمانی که اِدگار در شرکت IBM مشغول به کار بود مدل ارتباطی برای پایگاه‌های داده را ارائه کرد و در نهایت باعث شد دنیای مراکز داده تا امروز بزرگترین تحول خود را تجربه کند.
اِدگار اتفاقات ارزشمند دیگری را هم رقم زد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به توسعه علوم رایانه مبتنی بر مدل‌های ارتباطی، تئوری تأثیرپذیری مدیریت داده‌ها و سیستم مدیریت پایگاه‌های داده اشاره کرد.

«فوجیو ماسوکا» مخترع حافظه فلش
دکتر ماسوکا در ۸ مه ‌۱۹۴۳ در شهر ناکازاکی ژاپن چشم به جهان گشود و موفق شد به واسطه اختراع «حافظه فلش» بزرگترین تحول در دنیای فناوری را رقم بزند. او در سال ۱۹۷۱ به شرکت توشیبا پیوست و از اقداماتی که با همکاری توشیبا انجام داد می‌توان به ساخت حافظه SAMOS اشاره کرد.
او به واسطه مطرح کردن تئوری «حافظه‌های غیرفرار» شهرت فراوان یافت. این حافظه‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که حتی اگر منبع انرژی هم از آنها قطع شود، هیچ بخشی از اطلاعات از بین نمی‌رود. او هم‌اکنون در دانشگاه‌های بزرگ ژاپن تدریس می‌کند.

«جرج هیلمِیر» مخترع نمایشگرهای LCD
او در تاریخ ۲۲ مه‌۱۹۳۶ متولد شد و در عصر روز ۲۱ آوریل ۲۰۱۴ از دنیا رفت. این مهندس امریکایی در دوران حیات خود فناوری نمایشگرهای مبتنی بر کریستال مایع یا همان LCD را ارائه کرد و بزرگترین تحول در تاریخ حضور فناوری‌های نمایشی را ارائه کرد. او به واسطه اختراع خود مدال IEEE را نیز دریافت کرد و در «تالار ملی مشاهیر و مخترعان» پذیرفته شد.

«گرِیس هاپر» مخترع زبان برنامه‌نویسی COBOL
این مهندس امریکایی بین سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۹۲ زندگی کرد و پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه هاروارد در نیروی دریایی ارتش امریکا استخدام شد.
هاپر در این سازمان در مرکز سیستم‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کرد و در اثر توسعه تحقیقات خود توانست نخستین زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای جهان را با نام COBOL اختراع کند. این زن برای نخستین بار در جهان سیستم رفع اشکال را در رایانه‌ها نیز ارائه کرد و از این طریق توانست نام خود را در تاریخ ثبت کند.

«جیمز گوسلینگ» مخترع سیستم Java
این مهندس کانادایی در ۱۹ مه ‌۱۹۵۵ متولد شد و از همان ابتدا به علوم رایانه علاقه فراوان داشت. مطالعات و تحقیقات گوسلینگ باعث شد تا در نهایت او موفق به اختراع «زبان برنامه‌نویسی جاوا» شود.
گوسلینگ در سال‌های گذشته اقدامات بزرگی را در شرکت‌های Sun Microsystems، اوراکل، گوگل و... انجام داد و هم‌اکنون بجز آنکه به این شرکت‌های بزرگ مشاوره می‌دهد، مدیریت شرکت Liquid Robotics را هم برعهده دارد.

«مارتین کوپر» مخترع تلفن همراه
او در ۲۶ دسامبر ۱۹۲۸ در امریکا متولد شد و از نوجوانی تمرکز فراوان بر سیستم‌های مخابراتی داشت. کوپر در این سال‌ها ۱۱ حق امتیاز بین‌المللی را به نام خود به ثبت رساند.
او مخترع سیستم مدیریت طیف باند رادیویی محسوب می‌شود و بجز این نخستین تلفن همراه جهان را هم اختراع کرده است. این اختراع بزرگ در دهه ۱۹۷۰ در شرکت موتورولا محقق شد و در آن زمان نخستین گوشی تلفن بدون نیاز به هر گونه سیم به صورت عملی مورد استفاده قرار گرفت.

«وینت سِرف» پدر اینترنت جهان
او در ۲۳ ژوئن ۱۹۴۳ در امریکا متولد شد و به واسطه اختراع سیستم IP او را «پدر اینترنت جهان» می‌دانند. سِرف ابتدا در آژانس توسعه طرح‌های دفاعی پیشرفته امریکا(DARPA) فعالیت می‌کرد و در همین سازمان توانست بزرگترین اختراع خود یعنی فناوری TCP/IP را به ثبت برساند.
پس از آنکه اینترنت در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک ابزار تجاری در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت، سِرف وارد شرکت MCI شد و هم‌اکنون به عنوان رئیس هیأت مدیره شورای CyberSecurity فعالیت می‌کند.

«رابرت دِنارد» مخترع حافظه رَم
او در ۵ سپتامبر ۱۹۳۲ در امریکا متولد شد و سال ۱۹۵۸ پس از آنکه در مقطع دکترا در رشته مهندسی برق از دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شد، فعالیت تحقیقاتی خود را در شرکت IBM آغاز کرد.
سرانجام پس از گذشت ۸ سال او توانست نخستین سیستم دسترسی حافظه‌ای پویا موسوم به DRAM را اختراع کند. او در طول فعالیت‌های خود تئوری‌های قابل ملاحظه‌ای را در حوزه رایانه مطرح کرد که نتایج آن باعث شد صنعت میکروالکترونیک در چند دهه گذشته بزرگترین تغییرات را شامل شود.

روزنامه ایرانانتشارات

نشریه ی علمی تخصصی

        جدید

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1

اخبار
تماس با ما

اصفهان  - پژوهشگاه شاخص پژوه

فکس: 37932608-031
تلفن: 36701031-031
       031-37932610
 

جهت ارسال نظرات، انتقادات و پیشنهادات با شماره 09129313828 تماس حاصل فرمائید.

Email address: info@spstino.com

 

 

 

دوستان ما