• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
وسایل حمل و نقل آینده را ببینید

وسایل حمل و نقل آینده را ببینید

با پیشرفت علم و تکنولوژی وسایل حمل و نقل نیز دستخوش تغییرات شگرفی از جمله شکل ظاهری و میزان سرعت و شتاب خواهند شد. اما وسایل حمل و نقل آینده چه ظاهری دارند.
در عصر مدرنیته مهندسان و کارشناسان شهرسازی از تغییرات جدید باز نمانده و وسایل حمل و نقل جدیدی را طراحی کرده اند که می تواند آینده متفاوتی را تداعی کند.

کشتی هایی با پنل های خورشیدی

در ماکت های اولیه نسل آینده کشتی ها از پنل های خورشیدی استفاده شده که نه تنها می تواند مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد بلکه کشتی های غول پیکر متفاوتی خواهند بود که می توانند سرمایه گذاران و مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنند.

خطوط هوایی

تردد در شهرها به دلیل افزایش ساکنان و گسترش حمل و نقل عمومی و استفاده از خودروهای شخصی با مشکلات متعددی مواجه شده است. به همین دلیل مهندسان به دنبال راه حل جدیدی بودند تا بتوانند از حمل و نقل هوایی نیز بهره ببرند و مونوریل هوایی با سرعت حدودا 100 کیلومتر در سرعت می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

کامیون هایی متفاوت

کامیون ها و ماشین های سنگین جزو وسایل نقلیه ای هستند که در داخل و خارج از مرزها به فعالیت می پردازند اما گاهی اوقات به دلیل اینکه محموله ها به خوبی بسته نشده اند در حین رانندگی از یدک ماشین جدا شده و خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورند. با نسل جدید کامیون های آینده نه تنها هیچ محموله ای از یدک جدا نمی شود بلکه در زمان هایی که راننده احساس خستگی می کند، می تواند رانندگی کامیون را همانند هواپیما در حالت اتومات قرار دهد.

 

خودروهای پرنده

این خودروها در حالتی بین ماشین و هواپیما قرار داشته و از قابلیت هدایت در آسمان و زمین برخوردارند. مهندسان این خودرو درصدد آن هستند تا بتوانند قابلیت های دیگری مانند حرکت در آب را نیز به این خودرو اضافه کنند. ساخت این خودرو از سال جاری در هلند آغاز شده است.

 

قطار متفاوت

الون ماسک بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس ادعا می کند در سال های آینده این شرکت قطاری را خواهد ساخت که 1290 کیلومتر بر ساعت شتاب خواهد داشت و مسیر 563 کیلومتری لس آنجلس تا سان فرانسیسکو را تنها در 35 دقیقه طی می کند. حرکت قطار در درون تونلی بدون هوا خواهد بود تا مقاومت هوا را به کمترین میزان خود رسانده و شرایط حرکت قطار فراهم شود.

 

نسل جدید خودروهای هوشمند و مدرن

پیش از این خودروهای بدون سرنشین تنها خودروهای آزمایشی بودند که نگاه مخاطبان را به خود جذب نمی کردند اما اکنون کارخانه های مشهوری مانند بنز و نیز BMW ساخت چنین خودروهایی را آغاز کرده اند که می تواند در جذب مشتریان سهم به سزایی داشته باشد.

 

نسل جدیدی از موتورهای هوشمند

موتورهای برقی متفاوتی به بازار ارائه شده اند که با شارژ محدود و ظاهری جذاب می توانند نگاه مخاطبان را به خود جذب کنند. شرکت تویوتا، یکی از شرکت هایی است که به ساخت چنین خودروهایی روی آورده است.

خبرگزاری مهر
 انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1