• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
تکینگی یا ترابشریت

برای بحث در مورد کلان‏روندهای آینده از چه واژه‏ای استفاده کنیم؟

استفاده از واژه‏های مختلف برای توصیف یک آینده که در آن می‏توان با آپلود ذهن، طول عمر نامحدود، هوش مصنوعی، و تقویت مصنوعی به چیزی فراتر از انسان تبدیل شد. شاید هم‏اکنون با این کلمات در آزمایشگاه رباتیک MIT، روی سایت اسپیساکس و یا کتاب‏های آینده پژوهی برخورد می‏کنید. ترابشریت‏ها انسان‏های معمولی و اولیه را دوست ندارند و انسان‏های اولیه نیز ترابشریت‏ها را نمی‏پذیرند. این دو گروه از ترس اینکه مبادا آینده را به بیراهه بروند به موازات یکدیگر عبور می‏کنند. در حالی که مابین آن‏ها نقاط مشترک زیادی وجود دارد؛ ولی این دو گروه به لحاظ نحوه تفکر، استراتژی و نتایج تاریخی؛ چشم‏اندازهای متفاوتی را برای آینده انتخاب خواهند کرد. با این وجود هر دو دسته در گروه پستانداران طبقه‏بندی می‏شوند و به سمت آینده‏ای مملو از عدم اطمینان و ریسک حرکت می‏کنند. از سی سال اخیر در ادبیات علمی، تخیلی و تلویزیون با شوک‏ها و بازوردها ی آینده‏نگاری مبارزه می‏شد. استار ترک پیشتاز معروف سایبورگ است که در این زمینه ایده‏های زیادی ارائه نموده و داستان‏ها و رمان‏های زیادی در مورد انسان‏های اولیه و متمدن نوشته است. در 15 سال اخیر روندها و تغییرهای بزرگی را در کارهای علمی دانشمندان معروف مشاهده شده است. Ray Kurzweil، آینده نگار معروف است که تلاش زیادی برای اشائه واژه ترابشریت در جهان نموده است. Aubrey de Grey کشف‏های پزشکی زیادی برای جلوگیری از مرگ انسان به اندازه طول عمر علم نموده است. واژه ترابشریت اخیرا بوسیله دانشمندان بسیار معروف مثل like Max More, David Pearce, and Nick Bostrom خیلی استفاده می‏شود. با این وجود این واژه بوسیله انجمن‏های آینده‏نگاری، وبلاگ‏های مرتبط با فناوری و افراد علاقه‏مند با فناوری رادیکال تحول انسان مورد استفاده قرار می‏گیرد. 2 سال پیش در مورد ترابشریت حداقل 100000 صفحه در گوگل باز می‏شد. در حال حاضر حداقل 2 میلیون صفحه گوگل در مورد ترابشریت است. همچنین بسیاری از نوشتارهای رسانه‏های اجتماعی مثل فیس‏بوک از هر گروه سنی،نژاد، گرایش جنسی، میراث فرهنگی، دین و ملیت در مورد این موضوع است.
چرا به سرعت این اتفاق افتاد؟ Dan Brown، رمان نویس معروف میلیون‏ها انسان طرفدار ترابشریت معرفی نموده است. رسانه‏های معروف Joe Rogan, Glenn Beck, and Jason Silva را به عنوان میزبان بازی‏های مغزی جغرافیای ملی معرفی نموده‏اند، که هر سه نفر در مورد ترابشریت تحقیق می‏کنند. یک دلیل واضح مبتنی بر این موضوع شاید بتوان گفت که رسانه‏های جمعی و جوامع بشری آماده برای ارائه اخباری مرتبط با فناوری در انسان بوده است. در این صورت مرگ و حیات به حالت تعلیق در می‏آید. راه رفتن با پوشش محافظ مبتنی بر فناوری، ایجاد شنوایی در ناشنوایان با کاشت میکرو چیپس در مغز، تمدید سن بشر و تغییر در زندگی با علم، که ترابشریت تنها واژه مناسب برای توجیه این مسئله می‏باشد. به عبارت دیگر ترابشریت، واژه‏ای است که بوسیله علم و فناوری به بازی انسان در کره زمین پایان خواهد بخشید.

منبع:

http://www.slate.com/blogs/future_tense/2014/08/28/singularity_transhumanism_humanity_what_word_should_we_use_to_discuss_the.html
 انتشارات

نشریه ی علمی تخصصی

        جدید

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1

اخبار
تماس با ما

اصفهان  - پژوهشگاه شاخص پژوه

فکس: 37932608-031
تلفن: 36701031-031
       031-37932610
 

جهت ارسال نظرات، انتقادات و پیشنهادات با شماره 09129313828 تماس حاصل فرمائید.

Email address: info@spstino.com

 

 

 

دوستان ما