• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
10 کارآفرین ثروتمند جهان

10 کارآفرین ثروتمند جهان

درحالی که بسیاری از کارآفرینان می گویند پول مهم نیست، بسیاری دیگر می خواهند که پولدار شوند. اگر راه و مسیر دیگر کارآفرینان معروف، را بررسی کنید، شما احتمالاً می توانید شغلی مناسب انتخاب کنید. در لیست فوربس اسامی 21 فرد ثروتمند جهان قرار داده شده که 10 نفر آنها کارآفرین هستند. اسامی این کارآفرینان به شرح زیر است:

1-بیل گیتس(Bill Gates)

ثروتمندترین عضو لیست با سرمایه خالص 76بیلیون دلار، بیل گیتس است. وی صاحب شرکت بزرگ ماکروسافت است. در حالی که 58 سال از بنیان گذاری مایکروسافت گذشته، او زمان بیشتری به فعالیت های بشردوستانه در سالهای اخیر اختصاص داده است. او قصد دارد زمان بیشتری را در غول نرم افزاری واشنگتن و ردموند بپردازد. گیتس غنی ترین بسته نرم افزاری را حدود 15 تا20 سال پیش طراحی کرده است.

2-کارلوس اسلیم (Carlos Slim Helu)

کارلوس اسلیم به عنوان بهترین مدیر اجرایی ارتباطات از راه دور شناخته شده است. وی از 74سال پیش کار خود را با یک شرکت کارگزاری در مکزیک آغاز کرده است. او در مدت کوتاهی پس از شروع کالج آن را به اتمام رساند و سپس به سرمایه گذاری در انواع کسب و کارها و به دست آوردن Telmex از دولت مکزیک در سال 1990 پرداخت. امروزه، ثروت خالص او 72 میلیارد دلار است، و در مقام دوم لیست ثروتمندان فوربس قرار دارد.

3- امانکواورتگا(Amancio Ortega)

وی 77 سال است که مجری مد اسپانیا بوده و اولین طرح­های لباس Zara و لوازم جانبی آن را در سال1975 تولید کرد. امروزه، این زنجیره بخشی از گروه مدInditex است و او رئیس موسسه می باشد. اورتگا در رتبه 3 لیست ثروتمندان با ثروت 64 میلیارد دلار قرار دارد.

4- لاری الیسون(Larry Ellison)

یکی از اولین کارآفرینان که خاصیت "دره سیلیکون" را شرح داده است. لاری الیسون یکی از بنیان گذاران شرکتی بود که در نهایت شرکت اوراکل نامیده شد. امروزه، او به عنوان مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نرم افزاری مستقر در شهر Redwood کالیفرنیا مشغول فعالیت است. ثروت او معادل 48 میلیارد دلار است و این باعث شده تا الیسون پنجمین فرد ثروتمند جهان چهارمین کارآفرین ثروتمند جهان براساس آخرین فهرست ثروتمندان جهان معرفی شود.

5-شلدون آدلسون(Sheldon Adelson)

شلدون آدلسون میلیون ها نفر را در مبارزات ریاست جمهوری احزاب امیدوار جمهوری خواه در سال2012 شکست داد. او با ثروت خالص 38 میلیارد دلاری خویش، همچنان هشتمین فرد ثروتمند جهان است. امروزه، او رئیس و مدیرعامل شرکت Las Vegas Sands است، اما او ابتدا خود را در تجارت کامپیوتر نشان می دهد. او و همکاران تجاری اش، اولین COMDEX خودشان را در نمایشگاه بزرگ کامپیوتر که در سال 1979 در لاس وگاس برگزار شد نشان دادند.

6- مایکل بلومبرگ(Michael Bloomberg)

شهردار سابق شهر نیویورک مایکل بلومبرگ به اندازه رؤسای اپل بزرگ نیست، اما این کارآفرین، هنوز هم دارای نفوذ زیادی در عرصة کسب و کار و نیز محافل سیاسی است. وی در سال 2012 در واشنگتن برای مشاوره، در برنامه "پشیبانی از برادرم پرزیدنت اوباما"، ابتکار تمرکز بر مردانی با رنگ پوست تیره را ارائه کرد. به این ترتیب وی با ارائه این ابتکار سیاسی، شانزدهمین فرد ثروتمند جهان شد، به طوری که ثروتی به ارزش 33 میلیارد دلار دارد.

7-لاری پیج(Larry Page)

یکی از مؤسسان شرکت گوگل و مدیرعامل شرکت ساعت­های CEO، در رتبه هفده فهرست ثروتمندان فوربس در سال 2013 با ثروت خالص 32.3 میلیارد دلار قرار گرفت. شرکت Mountain View، بزرگترین شرکت جستجوگر واقع در کالیفرینا که او و Sergey Brin در سال 1998 بنا نهادند امروزه دومین شرکت معتبر آمریکایی به حساب می­آید.

8- جف بزوس (Jeff Bezos)

وی مؤسس amazon.com است. همچنین از دیگر طرح های این کارآفرین 50ساله، خریداری واشنگتن پست در اکتبر 2013 است و بدنبال این بود تا بسته های پستی را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به مقصد ارسال کند. بزوس با ثروت خالص 32 میلیارد دلاری، هجدهمین فرد ثروتمند جهان (و هشتمین کارآفرین ثروتمند جهان) است.

9-سرگئی برین(Sergey Brin)

وی به همراه لاری پیج از موسسان شرکت گوگل است. سرگئی برین یکی از ثروتمند ترین مردان جهان، براساس آخرین فهرست ثروتمندان فوربس است. در حالی که برین نقش کمتری در تأسیس شرکتMountain View واقع در کالیفرنیا داشته است اما به عنوان نیروی محرکه اصلی در تولید عینک گوگل بوده است.

10-مارک زوکربرگ (Mark Zuckerberg)

هنوز هم پس از گذشت30 سال، بنیان گذار فیس بوک و مدیرعامل شرکت Mark Zuckerberg، در رتبه 21 فهرست ثروتمندان فوربس قرار دارد. سهام این شرکت 10 ساله حدود 130 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این امر منجر به خریداری ابزار text-messaging و Whatsapp با هزینه­ای بالغ بر 19 میلیارد دلار در ماه گذشته شده است. ثروت خالص مارک زوکربرگ حدود 28.5 میلیارد دلار عنوان شده است.

ترجمه و تنظیم: رصدخانه علم و فناوری

منبع: www.inc.comانتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1