• هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
11 پیش بینی شگفت انگیز سال 2017 از زبان نخبگان علمی

سال 2017 چه دستاوردهایی با خود به همراه خواهد داشت؟ چه نوآوری های تکنولوژیکی به ارمغان خواهد آورد؟ شاید سفر در زمان ویا گذراندن تعطیلات در مریخ از جمله آنها باشد،  اما واقعاً هیچ کس با اطمینان نمی داند. وقتی که این پرسش را از برخی از نامداران عرصه علم و فناوری پرسیدیم، و از آنها خواستیم که پیش بینی خود را در مورد سال 2017 به ما بگویند، تا حدودی طفره رفتند.
دکتر"لارنس کراوس" دانشمندکیهان شناس دانشگاه ایالتی آریزونا به خبرگزاری ان. بی. سی. می گوید: "من معمولاً برای کمتر از دو تریلیون سال آینده چیزی را پیش بینی نمی کنم"و با لحنی شوخ طبعانه می افزاید:" پیش بینی زمانهای دورتر آسانتر است، چون آن موقع دیگرهیچ کس نخواهد بود تا صحت آن را بررسی کند." دکتر "کراس" بالاخره با چند پیش بینی جالب به سؤال ماپاسخ داد. در ادامه می توانید آنها را ، به همراه پیش بینی های افسانه ای فضانوردمعروف ، آقای "باز آلدرین" و نُه اندیشمند و نخبه ی دیگر عرصه علم و فناوری، بخوانید. (پاسخها با کمی اصلاحات درج شده اند)


دکتر"باز آلدرین"

رقابتی دیگر در فضا :
دکتر"باز آلدرین" دومین بشری است که تاکنون قدم برکره ماه گذاشته و از طرفداران سرسخت علوم فضایی و اکتشافات نجومی می باشد. وی در نگارش چندین کتاب به نام های"مأموریت به مریخ: رؤیای من برای اکتشافات فضایی"و"هیچ آرزویی دور نیست: درسهای زندگی مردی که بر ماه قدم نهاد"به عنوان نویسنده مشارکت داشته است.
با توجه به علاقه"دونالدترامپ" رییس جمهور منتخب آمریکا به تشکیل شورای فضایی، رویکرد یکپارچه تری در ساماندهی و نوسازی بخش های عمرانی، نظامی ، و صنعت فضایی امریکا تصور می کنم. آماده رقابت شدید در توسعه سیستم های پرواز فضایی انسان، نه تنها برای استفاده در مدار پایین زمین بلکه به بیرون ازاین سیاره ، هستم.  این " رقابت تجاری در فضا" منجربه نوآوری های فنی و کاری خواهد شد که هنوز برای ما قبل درک و فهم نیست.

من فکر می کنم در سال پیش رو، مدیر عامل شرکت بلواُریجین،متعلق به آقای "جف بزوس" ازموشک های چندبارمصرف درون مداری خود با نام " New Shepard" رونمایی کند و بوسترهای موشک نیوگلِن(New Glenn ) را به سرعت ارتقا دهد.همچنین فضاپیمای کهکشانی 2 گروه ویرجین، متعلق به ریچارد برانسون، هرچه سریعتر مورد آزمایش قرار بگیرد و سرویس درون مداری مسافربری فضایی راه اندازی شود.به علاوه همه چشم ها به پروازها ی جدید فضاپیمای CST-100 Starliner شرکت بوئینگ و کپسول فضایی Dragon2 (اژدها2)شرکت اسپیس ایکس دوخته خواهد شد، که در پی افزایش توانایی ملت ما برای انجام سفرهای فضایی هستند.پیش بینی می کنم آقای ایلان ماسک  و شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایشان ، موشک فالکون سنگین خود را از پایگاه موشکی 39 پد واقع در مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب کنند. این پایگاه همان مکانی است که من با همکارانم، نیل آرمسترانگ و مایکل کالینز، از آنجا با آپولو 11 به فضا پرتاب شدیم تا اولین انسانهایی باشیم که در جولای 1969 بر روی ماه فرود آمدند!
چین در دستیابی به چنددستاورد مهم همچنان پیشتاز است . یکی اینکه، آنها ازشتاب دهنده های جدید لانگ مارچ 5 و لانگ مارچ 7 خود، برای پیشبرد اهدافشان در ساخت ایستگاه فضایی استفاده می کنند. دیگر اینکه، چین به دنبال پرتاب روباتیک فضاپیمای چانگ-5 وتلاش برای آوردن اولین نمونه خاک از سطح ماه به زمین در 40 سال گذشته است.در نهایت، به شگفتی های مرموز مریخ توجه کنید! به زودی در سال 2017  به وسیله چرخش فضاپیمای Trace Gas Orbiterمتعلق به سازمان فضایی اروپا،  به دور سیاره سرخ، "خواهند دانست" که آیا متان موجود درجهان، محصول میکروبهای مریخی است یا خیر. من به نوبه خود، همه تلاشم را به کار خواهم بست تا اراده عمومی و سیاسی را تهییج کنم ، به امید آن که روزی صدای اولین گام های مسافران سیاره سرخ، منجر به اقامت دائمی بشر در مریخ شود.
 

دکتر "جولی برژینسکی- لوئیس "

راه اندازی واقعیت مجازی:
دکتر "جولی برژینسکی- لوئیس" استادیار فیزیولوژی و فارماکولوژی در موسسه علوم اعصاب راکفلر در دانشگاه ویرجینیای غربی در مورگان تاون است. وی در زمینه جنبه های فرا دستوری مغز مانند حواس، احساسات، تعاملات اجتماعی، و مراقبه ذهن تخصص دارد.

روش علمی، ریشه در عینیت دارد و این که دانشمندان به خوبی آموزش ببینند و به نتایج دقیق دست یابند،نیازمند کمک دولت و اعتماد عمومی است .  به عقیده من پرسش مهم سال 2017  این خواهد بود که با توجه به نگرش عمومی، بودجه، مشارکت جهانی، و سایر موارد، علم چگونه می تواند خود را با تغییرات دائمی از منظر فرهنگی وفق دهد.در مورد رشته خودم که علوم اعصاب است باید بگویم که ما کمی خوش شانس هستیم که بسیاری از قانونگذاران و تصمیم گیران سیاسی و مالی، به طورمستقیم تجربه برخورد با نیازهای بهداشت عصبی و روانی عزیزانشان را دارند. فکر می کنم که با ظهور تکنولوژی جدید، واقعیت مجازی تاثیر شگرفی بر نحوه عملکرد و تعامل علمی خواهدگذاشت. برای مثال، من در پژوهش خودم در حال استفاده از یک تکنولوژی نوین به نام اسکن(PET)یا (توموگرافی با گسیل پوزیترون)هستم.این فناوری در واقع یک فناوری تصویرساز مغز است که پوشیدنی است و به ما اجازه می دهد ازکسی که در حال حرکت است عکسبرداری کنیم و دریک محیط مجازی پاسخ بگیریم، مانند یک معتاد در یک محیط خطرناک. سایرآزمایشگاه ها ازفناوری واقعیت مجازی(VR) برای کشف تصاویر و توابع سلول های عصبی و مولکول ها استفاده می کنند، این احتمال هست که تکنولوژی واقعیت مجازی، تبدیل به کانونی برای تعاملات اجتماعی شود و مطالعات جدید وجالبی درزمینه رفتار انسان در آن انجام پذیرد.


دکترجرج چِرچ، مهندس ژنتیک

درود بر ویرایش ژنتیک! 
دکترجرج چرچ استاد ژنتیک دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون و مدیرسایت پرسنال ژنومز  است. ایشان کتابی دارد با عنوان:" چگونه زیست شناسی مصنوعی به ما کمک می کند که خودمان وطبیعت را دوباره احیا کنیم".

در سال آینده، شاهدگام های بلندی در خواندن و نوشتن ژنومها، اندامها، و اکوسیستم ها خواهیم بود. ما  از  "ویرایش "ژنوم کوچک " به سوی "نوشتن" ژنومهای با ابعاد بزرگ و با نتایج عملی بزرگ، از جمله مقاوم شدن در برابر همه ویروس ها ،پیش خواهیم رفت.در رابطه با اندامها، روش های میکروسکوپی جدید، ساختار مولکولی سراسر بدن را به هنگام رشدطبیعی جانور از تخم ریزی تا بلوغ و شرایط پاتولوژیکی مانند سرطان، فعال می کنند. نفوذ چنین ساختاری، دستور العمل لازم برای ساخت هر نوع بافت و پیوند آن را با موفقیت بین گونه ها فراهم می سازد.در مورد اکوسیستم، شاهدتعداد بی شماری از آزمایشهای ایمنی و اثربخشی استراتژی های ژنتیکی برای کنترل عواملی چون(پشه ها، کرم ها، موش ها) در ایجاد بیماری های خطرناک مانند مالاریا، فیلاریازیس ، و بیماری لایم  خواهیم بود.ما همچنین شاهد پیشرفت های بزرگی در بکارگیری مهندسی ژنتیک برای مهندسی معکوس فرآیندهایی مثل پیری و انقراض خواهیم بود که قبلاًغیر قابل بازگشت به نظر می رسیدند. همچنین رمزگذاری فوق العاده داده های فشرده به ذخیره سازی DNA ، توانایی ما را برای ضبط ویدئو و ارتباط با مغز متحول خواهد کرد.

دکتر کیت دارلینگ

بازگشت هوش مصنوعی
دکتر کیت دارلینگ، پژوهشگر آزمایشگاه رسانه ای ام. ای. تی در کمبریج و ماساچوست است، وی به بررسی ربات های اجتماعی و انجام مطالعات تجربی در تعامل بین انسان و ربات می پردازد. کار او بررسی ارتباط عاطفی بین مردم و ماشین آلاتِ شبیه سازی شده است.

من از ظهور ربات های خدمتکار هیجان زده هستم. ممکن است که در آینده نزدیک شاهد یک ربات مانند "رزی" در خانواده "جتسون" ها  نباشیم، اما بیش از پیش شاهدرباتهای ابری با هوش مصنوعی در خانه خواهیم بود – به ویژه، ربات های سخنگوی صوتی فعال که بر روی میزها و آشپزخانه قرار دارند.این ربات ها در مرحله اول، قابلیت اندکی دارند و پر از اشتباه هستند. اما تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد. دلیلش این است که آنها می توانند کارهای مفیدی انجام دهند(مانندپخش موسیقی ویا روشن کردن چراغ، خواندن با صدای بلند، پاسخ به چیزهای بی اهمیت) و یا به این دلیل که مردم از تعامل با یک دیجیتال "دیگر" لذت می برند.  در برخی از مواقع ،معایب و محدودیت ها، بخشی از جذابیت این رباتهای خانگی هستند، در سال2017  قطعاً تعداد بیشتری از این رباتها را در زندگی مردم خواهید دید.

دکتر کاترین فریز

پاسخ "ماده تاریک"؟
دکتر کاترین فریز،استاد فیزیک دانشگاه میشیگان در آن آربور و متخصص شناخت "ماده تاریک" و  نویسنده کتاب "معجون کیهانی: سه بخش ماده تاریک" می باشد.

کار من کاوش برای درک چیزی است که جهان از آن پدید آمده است. مواد اتمیِ عادی تنها پنج درصد از جهان را تشکیل می دهند. بیشتر جِرم موجود جهان از ماده تاریک ساخته شده است، و ما می خواهیم بدانیم که ماده ی تاریک چیست.در حال حاضر، تنها یک آزمایش به نام آزمایش ایتالیاییِ ماده ی تاریک یا (DAMA)  آثاری ازاین ماده را تشخیص داده است. روشی که دانشمندان در آزمایش ایتالیایی از آن استفاده می کنند، براساس یکی از مقالات من است ، پس بی نهایت علاقه مندم که از نتایج این آزمایشات مطلع شوم. در سال 2017 سه آزمایش دیگرانجام خواهند شد تا یک بار و برای همیشه به ما بگویند که آیا آزمایش ایتالیایی، توانسته به شناخت ماده تاریک کمک کند یا خیر.

دکتر لارنس کراوس
پیشرفت چشمگیرمحاسبات کوانتومی
دکتر لارنس کراوس استاد اکتشاف زمین و فضا و مدیر پروژه اوریجینز در دانشگاه ایالتی آریزونا است. ایشان نویسنده نُه کتاب، از جمله کتابهای "جهانی از هیچ" و "فیزیک از پیشتازان فضا "  می باشد.آخرین کتاب وی با عنوان، "بزرگترین داستان حکایت شده« برای سال 2017 در دست چاپ قرار دارد.

به نظر من محاسبات کوانتومی به سرعت در حال تکامل است . معتقدم که احتمالاً در سال 2017 پیشرفت هایی دراین زمینه و یا درسایر زمینه های مرتبط با انتقال اطلاعات و یا رمزگذاری کوانتومی ، رخ خواهد داد. همچنین در سال 2017، ممکن است داده هایی جدید و قطعی از قطب جنوب به دست بیاوریم که احتمال شناسایی امواج گرانشی حاصل از اولین لحظات انفجار بزرگ  را به ما خواهد داد. در این صورت، مفاهیم کاملا عمیقی برای درک ما از جهان خود ما، و شاید وجود جهان های دیگر، در اختیار ما قرار خواهد داد.
من چندان امیدی به پیشرفت قطعیِ سرن ( CERN)  درزمینه برخورددهنده بزرگ هادرونی(در سال 2017 (واحتمالاً2018) ندارم. اما وقتی آنها بوزون هیگز (معروف به ذره خدا) را هم کشف کردند،اصلاً انتظارش را نداشتم. اگر آنها ذرات جدیدی را مشاهده کنند، کاملا آینده ی فیزیک ذره ای را مشخص می کند. اگر چنین نشود، آیا شتاب دهنده ی دیگری ساخته خواهد شد که به ما در گسترش مرزهای دانش کمک کند ؟


دکتر جنیفرکازما

"ژن درایو " ها  به واقعیت می پیوندند
دکتر "جنیفرکازما" استاد علوم اجتماعی در دانشکده امور عمومی و بین المللی و یکی از بنیانگذاران مرکز جامعه ومهندسی ژنتیک در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در رالی است.

دانشمندان علوم طبیعی ابزارهای مدرن زیست شناختی را کشف کرده اند که دقیقا قادرند ژن های موجود دربدن موجودات زنده را ویرایش کنند، یا ژن های جدیدی رادر مکان های خاصی از ژنوم قراردهند. این ابزارهای "ویرایشگر ژن" (مانند تکنیک CRISPR)  هم اکنون برای تغییر ژن های متعدد در گیاهان، حیوانات، و میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرند تا در جهت تولید صنعتی داروها یا مواد شیمیایی، محصولات کشاورزی، و یا اهداف زیست محیطی مانند اصلاح آلودگی به کار گرفته شوند.بر اساس استراتژی ویرایش ژن، زیست شناسان روشهایی برای مهندسی گونه های وحشی در محیط زیست با استفاده از روش "ژن درایو" کشف کرده اند.با استفاده از روش ژن درایو ، با رها سازی تنها چند نوع از یک گونه و انتشار یک ژن مهندسی شده، از لحاظ نظری می توان آن ژن رادر بین گونه های وحشی گسترش داد. ژن درایوها می توانند برای حفاظت ازگونه های در معرض خطر در برابر بیماری و یا در کاهش گونه های ناخواسته، مانند آفات تهاجمی، به کارگرفته شوند.امروزه ، محصولات ژنتیکی اصلاح شده(تراریخته) در بازار وجود دارند. پشه های مهندسی ژنتیک شده با ژن کاهش جمعیت ، توسط سازمان های دولتی حفاظت از محیط زیست در مناطق خاص، رهاسازی شده اند. از آنجا که ژن درایوها در آزمایشگاه هامورد آزمایش قرارگرفته اند، بزودی و شاید در سال 2017 برای نخستین بارشاهد رهاسازی موجودات اصلاح شده با ژن درایوها خواهیم بود. توانایی مهندسی جمعیت در طبیعت، نیازمند مطرح شدن یک بحث عمومی گسترده تر در مورد این مسئله است که آیا ما به عنوان یک جامعه می خواهیم این قضیه را پیگیری کنیم یا خیر. مایلم پیش بینی کنم که این مهم اتفاق خواهد افتاد، اما فعلاً اراده سیاسی برای مشارکت دادن مردم در این موضوع ، وجود ندارد.

 
دکتر ژانت هرینگ

سال گسترش اقتصاد چرخشی 
دکتر "ژانت هرینگ" مدیر موسسه فدرال علم و فناوری آبزیان سوئیس در دابندورف و استاد بیوشیمی محیط زیست در موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس در زوریخ است.

صنعت ، مفهوم اقتصادِ چرخشی را به "استخراج حداکثر ارزش و استفاده از همه مواد خام، محصولات و مواد زائد، افزایش صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای"ارتقاء داده است. این مفهوم روز به روز در همه شهرهای جهان تحت عناوینی چون:  تولیدگرما از فاضلاب خانگی (پاریس)، احیاء آب از فاضلاب به منظور تقویت سفره های آب زیرزمینی (اورنج کانتی، کالیفرنیا)، تولید آب برای نان صنعتی (سنگاپور)، تولید کودهای کشاورزی از منبع ادراری (دوربان، آفریقای جنوبی)، و تولید قرص های سوخت از فضولات انسانی (کامپالا، اوگاندا) گسترش پیدا می کند.
از سال 2010، بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند، این امر فرصت و نیازبه تبیین مفهوم فاضلاب و زباله شهری را به عنوان یک وظیفه فراهم کرده است.  ایجاد اقتصاد چرخشی در شهرها، نویدبخش افزایش پایداری شهری خواهد بود. در سال 2017 شمار شهرهایی که این رویکرد را دنبال می کنند به سرعت افزایش خواهد یافت.

دکتر تریسی هالووی

در انتظار آب و هوای بهتر

دکتر "تریسی هالووی" استاد اقیانوس شناسی و علوم جوّی در موسسه مطالعات زیست محیطی نلسون وابسته به دانشگاه ویسکانسین در مدیسون و مدیر تیم بهداشت و کیفیت هوای تیم علوم کاربردی ناسا است.

در سال جدید، شاهد پیشرفت شگرفی در زمینه رصد کره زمین از فضا خواهیم بود. سازمان ملی اقیانوس شناسی و علوم جوّی با مشارکت ناسا بر روی یک ماهواره هواشناسی جدید به نام GOES-16  کارکردند که در نوامبر 2016به فضا پرتاب شد.با شروع سال 2017 این ماهواره پیشرفته هواشناسی، تقریبا به طور مداوم اطلاعاتی را ارائه می کند که موجب بهبود پیش بینی آب و هوا و مدیریت زیست محیطی خواهد شد.امروزه ماهواره ها قادر به "رصدکردن" اوضاع جوی هستند به طوری که نحوه پیش بینی آب و هوا، واکنش های اضطراری و بهداشت عمومی متحول شده است. اما برای اندازه گیری دود، گرد و غبار، رعد و برق و ویژگی های دیگر، ماهواره هواشناسی GOES-16  برای نخستین بار با دادن اطلاعاتِ لحظه ای به ما کمک می کند. به عنوان مثال،این ماهواره جدید ما را قادر به پیگیری دودِ آتش سوزی جنگل خواهد کرد، به طوری که مردم می توانند اقدامات لازم برای حفظ سلامت خود را انجام دهند. این داده های لحظه ای ودقیق ، در مقایسه با ماهواره های فعلی، گام بزرگی روبه جلو است ، چرا که ماهواره های فعلی تنها یک یا دو بار در روزتصویری کلی از این وقایع مهم مخابره می کنند.هر ماهواره جدید به منزله گنجینه ای از داده هاست، این داده ها در راستای بهبود تصمیم گیری درجوامع و ادارات در دسترس عموم قرار می گیرند. من و دانشمندان در سراسر کشورتلاش می کنیم که به شهرها،مشاغل بهداشتی، سازمان های هواشناسی و حتی به کودکانی که به دانش علاقه مندند-اطمینان دهیم که آنها بیشترین استفاده را از این چشم های شگفت انگیز آسمان خواهند برد.

دکتر "آنیسا رامیرز"

یک خورشید گرفتگی عظیم
دکتر "آنیسا رامیرز" دانشمند مواد و نویسنده در نیوهیوِن، ایالت کانکتیکت ، خالق پادکست های علوم زیرزمینی و در حال نگارش کتابی در مورد تاثیر مواد بر تاریخ و فرهنگ است.

یکی از بزرگترین رویدادهای علمی سال 2017 یک خورشید گرفتگی کامل خواهد بود. در 21 آگوست، یک نوار مورب از ایالات متحده آمریکا از اورگان به کانزاس تا کارولینای جنوبی درتاریکی فرو خواهد رفت. بیش از 300 میلیون آمریکایی طی یک زمان دو روزه از این رویداد آسمانی دیدن می کنند.توضیح این مطلب که آسمان چگونه در وسط روز سیاه می شود، کمی شبیه نشستن در جای نامناسب در سینماست. اگر یک فرد قد بلند که جلوی شما نشسته، دید شما را بگیرد، شما قادرخواهید بودکه تصور کنید که درمقیاس کیهانی برای زمین چه اتفاقی می افتد.در این فیلم غم انگیز، شما زمین هستید، فرد قد بلند ماه ، و صفحه نمایشِ فیلم، خورشید است.طی یک خورشیدگرفتگی، تاریکی تنها چند دقیقه طول می کشد. اما باید به خاطر داشت که ما همه بخشی از یک کُل هستیم. گرفتگی خورشید، ما را به تاریخ هم پیوندمی دهد. در دوران باستان، موقع خورشید گرفتگی جنگ رامتوقف می کردند. در سال 1919 یک خورشیدگرفتگی، به اثبات نظریه نسبیت انیشتین کمک کرد. حتی توماس ادیسون وقتی در سال 1878 برای دیدن خورشیدگرفتگی به وایومینگ سفر کرد، برای اختراع لامپ خود از آن الهام گرفت.ماه اوت آینده، همه ما شانس این را داریم که به طبیعت، به علم و به یکدیگر بپیوندیم. شاید وقتی تاریکی به پایان برسد، بتوانیم راه های جدیدی برای پیوند با آنها بیابیم.

دکتر کارلو راتی

خودروهای بدون راننده پا به عرصه وجود می نهند

دکتر"کارلو راتی"،استاد دانشگاه ام . آی. تی آمریکا و مسئول آزمایشگاه سنسیبِل سیتی (Senseable City) است. اوهمچنین از نویسندگان کتاب نویسنده کتاب "شهر فردا: سنسورها، شبکه ها، هکرها، و آینده زندگی شهری" می باشد.

مشکلات مان را با خودروهای بدون راننده شرکت "آبر"  در سان فرانسیسکو(Uber's fleet ) به فراموشی بسپاریم، این مربوط به سال 2016 بود!  سال 2017 سال خودروهای بدون راننده و مشاهده تاثیر آنها بر شهرهاست.خودروهای بدون راننده، فاصله میان حمل و نقل خصوصی و عمومی را کم می کنند . ماشین "شما" می تواند صبح شما را به محل کارتان ببردو بعد به جای آنکه بیکار در پارکینگ بماند، شخص دیگری را در خانواده شما جا به جا کند و یا، به هر کس دیگری در محله ، دایره دوستان، و یا شهر شما خدمت رسانی کند.این یعنی شهری که در آن ما می توانیم  فقط با استفاده ازکسری ازاتومبیل ها ، به کاهش ترافیک کمک کنیم. چنین کاهشی در تعداد ماشین ها فقط یک نظریه است. با این حال، این کاهش به طور بالقوه می تواند هزینه ی زیرساختهای حمل و نقل شهری و انرژی تخصیص یافته برای ساختِ شهرو نگهداری از آن را کاهش دهد. علاوه بر این، خودروهای بدون راننده می توانند تاثیر شگرفی بر شیوه زندگی و فعالیت های روزانه ما بگذارند: آنها می توانند به جزء جدایی ناپذیرِ خانه های ما تبدیل شوند. در اینصورت، ممکن است در سفرنیزبتوانیم (بیش از پیش ) به بسیاری از فعالیت های روزمره خانگی مانند-کتاب خواندن ، چرت زدن، غذا خوردن، پیامک زدن  و یا ابراز علاقه کردن بپردازیم.


پی نوشت ها:

   ایلان ماسک، متولد ۱۹۷۱ آفریقای جنوبی، کارآفرین، مهندس، مخترع و شخصی سرشناسی در صنایع پیشرفته آمریکایی است. وی صاحب کمپانی های معتبری همچون اسپیس ایکس و تسلا است.

   ویرایش ژنتیکی کمک می‌کند که علاوه بر درمان بیماری‌هایی که تا به امروز لاعلاج شناخته شده‌اند، بعضی از عیوب ژنتیکی هم رفع شوند.

   personalgenomes.org

   فیلاریازیس:نوعی بیماری انگلی مناطق گرمسیر.

   لایم: نوعی بیماری‌ التهابی پوستی‌.

   روبات رزی: نام روباتی خدمتکار که در یک انیمیشن ساخته شده توسط جتسون ایفای نقش می کرد.

   ماده تاریک: نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اخترشناسی و کیهان‌شناسی ارائه شده‌است تا پدیده‌هایی را توضیح دهد که به نظر می‌رسد ناشی از وجود میزان خاصی از جرم باشند که از جرم موجود مشاهده‌شده در جهان بیشتر است. ستاره شناسان قادر به مشاهده مستقیم ماده تاریک نیستند اما می توانند به بررسی تاثیرات آن بپردازند.

   نظریه انفجار بزرگ در حال حاضر تنها توضیح ارائه شده درباره منشأ جهان می‌باشد که بطور گسترده پذیرفته شده است. انفجار بزرگ ، بسیار پر انرژی و پر حرارات بود و در ثانیه‌های اولیه پس از انفجار فقط تشعشع و ذرات زیر اتمی گوناگون در جهان وجود داشتند.

   سرن(CERN) بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است.این مجموعه عظیم و منحصر بفرد در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر میرین و در مرز مشترک فرانسه و سوئیس واقع شده است.

   ژن درایو ژن جدید را وادار می سازد که در نسل های بعدی غالب باشد و بر ژن های قدیمی غلبه کند. ژن‌درایوها این توانایی را دارند که قوانین سنتی و وراثتی را لغوکنند.
  کریسپر: یک روش جدید ویرایش ژنوم است که توانسته است موضوعات زیست شناسی و مطالعات جدید مهندسی ژنتیک جنین شناسی را به موضوعی جالب برای رسانه ها تبدیل کند.
  اقتصاد چرخشی: يک اصطلاح عمومي در حوزه‌ي اقتصاد صنعتي‌ است، که در آن مواد به دو شکل جريان مي‌يابد. اولي، مواد بيولوژيکي هستند که براي وارد کردن مجدد در محيط زيست طراحي شده‌اند، و دومي مواد فني هستند، که اصولا براي بازيافت در سطح کيفي بالا و بدون وارد کردن در محيط زيست، طراحي مي‌شوند.

   پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا که به وسیله موشک قدرتمند اطلس ۵ به سمت مدار زمین پرتاب شده است .

  Uber یک شرکت ارائه دهنده خدمات خودروی بدون راننده در سان فرانسیسکو. این شرکت پس از شکایت مقامات کالیفرنیا که خواستار جلوگیری از خدمات غیر قانونی آن شده بودند،در دسامبر 2016 به کار خود پایان داد. (مترجم).

منبع: پایگاه خبری شبکه ان بی سی نیوز به آدرس:         http://www.nbcnews.comانتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

فصلنامه علمی تخصصی شاخص کارآفرینی

 

1