• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
5 روند حائز اهمیت در آینده شغلی

اگر یک مورد برای موافقت کلی وجود داشته باشد، این است که کار جهانی در حال تغییر سریع است. در این دنیای در حال تغییر، افرادی که دیر به پذیرش این فناوری روی می‌آورند، مانند افرادی هستند که خارج از گوی و عرصه رقابت هستند. شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند چشم‌به‌راه این تغییرات در آینده بمانند. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در حال مشاهده است این است که محل کار نیز به‌عنوان مکانی برای انجام کار در حال تغییر است.

اما چرا این تغییرات در حال وقوع است؟ قبل از هرگونه کاوش در دنیای آینده کاری، بهتر است که با این 5 روند آشنا شوید.

 

- رفتارهای جدید

ده سال پیش، اگر فردی به شما می‌گفت که می‌توانید اطلاعات فردی خود را برای کل دنیا با یک کلیک ارسال کنید، ممکن بود فکر کنید که آن فرد دیوانه شده است. در حال حاضر به نقطه‌ای که قرار داریم نگاه کنید: ما با این وضعیت احساس راحتی می‌کنیم، ما به دنبال ساخت و ایجاد انجمن‌ها، اشتراک‌گذاری، همکاری و مشارکت، ارتباط و شکل‌دهی تجربیات شخصی هستیم. این رفتارهای جدید سازمان‌ها را مجبور به تغییر و تحول می‌نماید.

 

- فناوری‌ها

داده‌های عظیم، رایانش ابری، اینترنت، ربات، اتوماسیون سازی، ویدئو، پایگاه‌های مشارکت و دیگر فناوری‌ها در حال تغییر نحوه زندگی و کار انسان‌ها هستند.

رایانش ابری قدرت فناوری را در دستان کارکنان قرار داده است؛ ربات و نرم‌افزارهای نوین ما را به تفکر دوباره در خصوص مشاغلی که بشر قادر به انجام است مجبور می‌نماید؛ داده‌های عظیم بینش مناسبی در خصوص چگونگی نحوه کارایی ما و نحوه برخورد مشتریان با ما را ارائه می‌دهند؛ و پایگاه‌های مشارکتی توانایی ارتباط مردم و اطلاعات را در هر نقطه‌ای و زمانی و با هر ابزاری فراهم می‌نماید.

 

- جوانان قرن 21 در محل کار

تا سال 2020، این انتظار می‌رود که 50 درصد نیروی کار دنیا را این افراد به خود اختصاص دهند و تا سال 2025، این عدد به 75 درصد خواهد رسید. نکته حائز اهمیت در خصوص جوانان قرن 21 این است که این افراد رویکردها، ایده‌ها، ارزش‌ها و سبک‌های جدید کاری را ارائه می‌کنند.

بر اساس آمار، این نسل بزرگ‌ترین نسلی خواهد بود که وارد بازار کار خواهد شد. این افراد نسلی از کارکنان بادانش فناوری هستند که علاقه‌مند به کار در منزل هستند تا زمانی که کار موردعلاقه خود را پیدا نکنند...

 

- جنبش‌پذیری

امروزه، جایی که برای کار انتخاب می‌نمایید اهمیت کمتری در مقابل کاری که انجام می‌دهید دارا است. مادامی‌که شما قادر به اتصال به اینترنت باشید، شانس دستیابی به افراد و اطلاعات موجود در دفتر و محل کار یکسان است. مهم نیست در کافی‌شاپ نشسته باشید یا در آسمان، ما در هر مکان، زمان و نقطه‌ای قادر به اتصال به اینترنت خواهیم بود.

 

- جهانی‌شدن

جهانی‌شدن برای سازمان‌ها برای کار در جهانی بدون مرز بسیار حائز اهمیت است. دنیا به شکل کلان‌شهری درآمده است که همه با زبان و وجه رایج مشترک در آن به فعالیت می‌پردازند. اهمیت موقعیت مکانی در حال کم‌رنگ شدن است.

شما قادر هستید که در سان‌فرانسیسکو کارکنید و هم‌زمان مشتری‌هایی در شانگهای و ملبورن داشته باشید؛ این برای کارکنان نیز قابل‌اجرا است. مرزهای جهانی در حال ناپدید شدن هستند و این روند می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

 

منبع

www.ie.edu

مترجم:

مجید مظفری زادهانتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1