• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
گزارش مشاغل آینده2018

                                                                                                                                                     گزارش مشاغل آینده


ازآنجاکه کاوش‌های علمی در حال جابجایی سریع مرز میان وظایف کاری انسان با ماشین‌آلات و الگوریتم‌ها است، درنتیجه بازارهای کار دستخوش تحولات مهم می‌گردند. اگر این تحولات عاقلانه مدیریت شوند، می‌تواند منجر به شکوفایی عصر جدیدی از فعالیت‌های کاربردی و مشاغل سودمند گردد و کیفیت بالای زندگی را برای همگان به ارمغان آورد؛ اما اگر به‌درستی مدیریت نشود، می‌تواند منجر به ایجاد فاصله میان مهارت‌ها، نابرابری و قطبی‌سازی گردد.
با گسترش انقلاب صنعتی چهارم، شرکت‌ها به دنبال بهره‌برداری از فناوری‌های نوظهور برای دستیابی به سطوح بالاتری از بهره‌وری در تولید و مصرف و ورود به بازارهای جدید و رقابت بر سر محصولات جدید برای مشتریان جهانی نسل دیجیتال تلاش هستند. بااین‌حال، به‌منظور مهار کردن تحولات بالقوه انقلاب صنعتی چهارم، رهبران تجاری را در تمامی صنایع و مناطق فراخواندند تا با ارائه یک استراتژی جامع درباره نیروی کار، آمادگی کافی برای مقابله با چالش‌های عصر جدید تغییر و نوآوری سریع را داشته باشند.
گزارش مشاغل آینده نشان می‌دهد که به علت وجود تغییرات شتاب‌دهنده‌ی نیروی کار، پنجره‌ی فرصت‌ها برای مدیریت پیش‌گستر به‌سرعت در حال بسته شدن است. از همین رو، کسب‌وکارها، دولت‌ها و نیروی کار باید به‌طور فعالانه برنامه‌هایی را طرح‌ریزی نموده و چشم‌اندازهای جدیدی را برای بازار کار جهانی به مرحله اجرا درآورند.

یافته‌های کلیدی این گزارش عبارت‌اند از:


محرک‌های تغییر: چهار پیشرفت فناوری چشمگیر از قبیل اینترنت موجود پرسرعت موبایل؛ هوش مصنوعی؛ استفاده گسترده از تحلیل داده‌های بزرگ؛ و فناوری رایانش ابری به‌عنوان محرک تأثیرگذار در توسعه کسب‌وکار، می‌توانند به‌منظور تفوق بر دوره 2018-2020 طرح‌ریزی شوند. آن‌ها با جریان‌های اجتماعی-اقتصادیِ پیشران فرصت‌های تجاری از قبیل سیر رشد اقتصاد ملی؛ گسترش آموزش به‌خصوص در اقتصادهای درحال‌توسعه؛ و حرکت به‌سوی اقتصاد جهانی سبز به‌واسطه پیشرفت در فن‌آوری‌های جدید انرژی احاطه شدند.
 

پذیرش سریع فناوری: این یافته‌ها برآوردی خوش‌بینانه در مورد وظایف و مشاغل در حال رشد ارائه داده است و انتظار می‌رود کاهش مشاغل به علت رشد سریع فناوری را جبران کند. در صنایع، از میان تمام کارمندانی که زیرمجموعه شرکت‌های پاسخگو بودند، رشد حرفه‌های در حال ظهور تا سال 2022 از 16% به 27% افزایش داشته است، درحالی‌که سهم اشتغال در نقش‌های کاهش‌یافته از 31% به 21% کاهش‌یافته است. حدود نیمی از مشاغل اصلی -که بخش عمده‌ای از اشتغال در صنایع را تشکیل می‌دهد- تا سال 2022 پایدار خواهد ماند. شرکت‌های موردبررسی بیش از 15 میلیون کارگر دارند و برآوردهای فعلی کاهش 98/0 میلیون و افزایش 1.74 میلیون شغل را نشان می‌دهد. برآوردها نشان می‌دهد که ممکن است با تغییر در تقسیم‌کار میان افراد و ماشین‌ها، 75 میلیون شغل کاهش یابد، این در حالی است که ممکن است 133 میلیون نقش شکل گیرد که با تقسیم‌کار جدید بین انسان‌ها، ماشین‌ها و الگوریتم‌ها سازگاری بیشتری دارد. هرچند بر این تخمین‌ها و مفروضات در پس آن‌ها باید نگاهی محتاطانه داشت -به‌ویژه که آن‌ها نماینده یک زیرمجموعه از اشتغال در سطح جهانی هستند، آن‌ها برای روشن‌سازی انواع استراتژی‌هایی پذیرش که باید برای تسهیل انتقال نیروی کار به دنیای جدید بکار گرفته شوند، مفیدند. آن‌ها نمایانگر تغییرات موازی و متصل در انتقال نیروی کارند.: 1) کاهش بالای بعضی از نقش‌ها به دلیل خودکارسازی 2) رشد بالا در محصولات و خدمات جدید - و افزودن مشاغل و وظایف جدید- با به‌کارگیری فناوری‌های نوین و پیشرفت‌های اجتماعی-اقتصادی همچون افزایش حضور طبقات متوسط در ظهور اقتصادها و تغییرات جمعیتی حاصل می‌شود.
 

نقش‌های پرطرفدار جدید: در میان نقش‌های معین‌شده که قرار است تا 2022 افزایش تقاضا داشته باشند، نقش‌هایی چون تحلیلگر داده‌ها و دانشمندان، طراح برنامه و نرم‌افزار، بازرگانی الکترونیکی، متخصصان رسانه‌های اجتماعی و به‌طور کل نقش‌هایی که بر مبنای استفاده از فناوری هستند، موردتوجه قرار خواهند گرفت. همچنین انتظار می‌رود نقش‌هایی که به‌طور خاص مهارت‌های انسانی را مورداستفاده قرار می‌دهند، رشد کنند مانند کارکنان خدمات مشتری، فروش و بازاریابی، آموزش و توسعه، مردم و فرهنگ، متخصصان توسعه‌سازمانی و همچنین مدیران نوآوری. علاوه بر این، تحقیقات ما شواهد بیشتری مبنی برافزایش تقاضا برای نقش متخصص در زمینه‌های متعدد است. این نقش‌ها ارتباط عمیقی با درک و به‌کارگیری آخرین فناوری در حال ظهور دارند. متخصصان هوش مصنوعی و فراگیری ماشین، متخصصان داده‌های عظیم، متخصصان فرایند خودکارسازی، تحلیلگران امنیت اطلاعات، تجربه کاربر و طراحان تعامل ماشین-انسان و مهندسین رباتیک.
 

بی‌ثباتی مهارت‌های در حال رشد: با توجه به موج فناوری‌های جدید و اختلال درروند مدل‌های تجارت و تغییر تقسیم‌کار بین کارگران و ماشین‌آلات که شکل مشاغل جاری را تغییر می‌دهد، بخش اعظمی از کارمندان موردمطالعه، انتظار دارند مهارت‌هایی که برای انجام بیشتر کارها موردنیاز است تا سال 2022 بطورقابل ملاحظه‌ای تغییر کند. انتظار می‌رود میانگین جهانی ثبات مهارت‌ها حدوداً 58% و تغییر میانگین 42% در مهارت‌های نیروی کار موردنیاز در دوره 2018-2022 باشد.
 

ضرورت بازپروری مهارت: تا سال 2022، 54% از کارمندان نیازمند بازپروری و ارتقا مهارت‌ها هستند. انتظار می‌رود حدود 35% از همین گروه نیازمند آموزش جانبی به مدت 6 ماه باشند. 9% نیازمند بازپروری مهارت‌ها به مدت 6 تا 12 ماه هستند. این در حالی است که 10% نیازمند آموزش مهارت‌ها به مدت بیش از یک سال هستند. مهارت‌ها تا سال 2022 همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند که شامل تفکر تحلیلی، نوآوری، یادگیری فعال و راهبردهای یادگیری می‌شوند. با افزایش اهمیت مهارت‌هایی مانند طراحی فناوری و برنامه‌نویسی، تقاضای رو به رشد برای انواع مختلف تخصص‌های فناوری، در این مطالعه موردبررسی قرارمی گیرد. تخصص در فناوری‌های جدید تنها بخشی از معادلات آموزش مهارت 2022 است. بااین‌حال، مهارت‌های انسانی همچون خلاقیت، ابتکار، قدرت تصمیم‌گیری، تفکر انتقادی، ترغیب و مذاکره، توجه به جزئیات، تاب‌آوری، انعطاف‌پذیری و توان حل مسائل پیچیده همچنان افزایش خود را حفظ و حتی افزایش داده‌اند. هم‌چنین افزایش تقاضای قابل‌توجهی در مهارت‌هایی چون: هوش هیجانی، رهبری، نفوذ اجتماعی و همچنین خدمات محوری، نسبت به اهمیت کنونی آن مشاهده می‌شود.
 

راهبردهای جاری برای حل فاصله‌های موجود در مهارت‌ها: شرکت‌ها با به‌کارگیری فن‌آوری‌های جدید، سه راهبرد برای مدیریت گسست مهارت‌ها در نظر دارند. آن‌ها انتظار دارند کارمندانی را استخدام کنند که از پیش مهارت‌های مربوط به فن‌آوری‌های جدید را کسب کرده، خواهان اتومات کردن وظایف کاری به‌طور کامل بوده و به بازآموزی کارمندان موجود بپردازند. احتمال استخدام کارمندان جدید بامهارت های مربوطه تقریباً دو برابر احتمال حفظ کارکنانی است که از راهبردهای ناکارآمد در به‌کارگیری مهارت‌های جدید استفاده می‌کنند. بااین‌حال، تقریباً یک‌چهارم شرکت‌ها نسبت به بازآموزی کارمندان خود بی‌میل یا مرددند. دوسوم آن‌ها انتظار دارند کارکنان پس از تغییر شغل، خود را سازگار کرده و مهارت‌های لازم را کسب کنند. بین نیم تا دوسوم از آن‌ها تمایل دارند که به پیمانکاران خارجی، کارمندان موقت و کارکنان مستقل به‌منظور حل گسست‌های مهارتی روی‌آورند.
 

بازپروری و ارتقا ناکافی مهارت‌ها: کارفرمایان اولویت‌بندی و تمرکز خود را بر بازپروری و ارتقا مهارت‌های کارمندان اختصاص می‌دهند؛ چراکه این امور امروزه نقش‌های ارزنده‌ای در راستای تقویت قابلیت‌های راهبردی شرکتشان دارند. به ترتیب، 54% و 53% از شرکت‌ها، اظهار داشتند که می‌خواهند کارمندان توانمند از فناوری‌های جدید را به‌عنوان نقش اصلی و پیشرو مورد هدف قرار دهند. از این گذشته، 41% کارفرمایان تمرکز خود را بر آموزش مجدد کارمندان کارآمد قرار می‌دهند. این در حالی است که درصد بسیار کمتری از 33% مایل‌اند کارمندان پر ریسک را در نقش‌هایی که بیشترین احتمال تأثیرپذیری از اخلال‌های موجود در فن‌آوری دارند را به‌کارگیرند؛ به‌عبارت‌دیگر، افرادی که بیشترین نیاز به آموزش مهارت‌ها رادارند، کمترین احتمال فراگیری این دست مهارت‌ها برای ایشان مفروض است. حلقه‌های پیچیده بازخوردی بین فن‌آوری جدید، شغل و مهارت وجود دارد. فن‌آوری‌های جدید می‌توانند رشد کسب‌وکار، ایجاد اشتغال و تقاضا برای متخصصان مهارت‌ها را فراهم آورند اما همچنین می‌توانند کارهایی که منسوخ یا خودکار شده‌اند را در صورت لزوم حذف و جایگزین کنند. هرچند گسست در میان مهارت‌ها -هم در میان کارگران و هم در میان رهبری سازمان‌ها- در برخی موارد می‌توانند روندهای مربوط به خودکارسازی تسریع کند اما می‌تواند موانعی بر سر راه پذیرش فن‌آوری‌های جدید ایجاد کرده و درنتیجه مانع رشد اقتصادی گردد.
یافته‌های این گزارش نیاز به راهبرد افزایش نیروی کمکی جامع را نشان می‌دهد. راهبرد افزایش نیروی کمکی رویکردی است که کسب‌وکار را بر استفاده از خودکارسازی برخی مشاغل که باعث بهبود و تقویت نیروی کار و درنهایت باعث توانمندسازی نیروی کار و افزایش پتانسیل نیروی کار می‌گردد. بجای محدود کردن تمرکز بر صرفه‌جویی در نیروی کار فناوری محور، راهبرد افزایش نیروی کمکی افق‌های وسیع‌تری را در ارزش سازی فعالیت‌ها توسط نیروی انسانی پیش روی قرار می‌دهد و این امر اغلب در تکامل فناوری صورت می‌گیرد؛ چراکه آن‌هایی که بی‌نیاز از کارهای تکراری و روزمره‌اند، بهتر می‌توانند استعدادهای انسانی را بکار گیرند.
بااین‌حال، به‌منظور دستیابی به این نگرش مثبت، کارگران نیازمند کسب مهارت‌های مناسب برای موفقیت و شکوفایی در محل کار آینده خود هستند، کارگران باید به دنبال کسب توانایی ادامه در امر بازآموزی در طی زندگی خود باشند. کسب مهارت‌ها در سیستم بلندمدت فراگیری سازمان‌ها و شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری بر سرمایه انسانی و همکاری با افراد ذینفع در راهبردهای نیروی کار که کلید اصلی کسب‌وکار هستند، برای شرکت‌ها -از رشد متوسط تا زیاد- حیاتی است. همچنین همکاری مهم میان جامعه و ثبات اجتماعی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1