• - مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است . مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • - فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد. مقام معظّم رهبري مدظله‌العالی
  • هنر ما معماری آینده مطلوب شماست
  • آینده هم اکنون است
  • هر چه آينده پيش بيني ناپذير تر ، آينده پژوهي ضروري تر
  • ما مخالفان سر سخت پیش بینی آینده هستیم/ما سازنده گان آینده هستیم
1
کلان روندهای جهانی تا سال 2020

کلان روند چیست؟
کلان روند ها ، نیروهای توسعه اقتصاد در ابعاد کلان هستند که به صورت پایدار کسب و کار ، اجتماع ، اقتصاد، فرهنگ و حتی زندگی های شخصی را دچار تغییر میکند. با استفاده از شناخت کلان روندها می توانیم جهان آینده با سرعت فزاینده تغییر در آن را تعریف نماییم.
 

چرا کلان روندها مهم هستند؟
• کلان روندها معانی و تأثیرات متفاوتی برای صنایع، کارخانه ها و افراد متفاوت دارد. بررسی کلان روندها و نوع تأثیرات آن ها بخش مهمی از استراتژی آینده هر شرکت، روند توسعه و نوآوری آن و طراحی و برنامه ریزی فناوری در آینده است.
• سند پیش رو شما را توسط آشناسازی با کلان روند ها برای تفکر آگاهانه، سناریوهای بالقوه روندهایی معین تا سال 2020 و تأثیر این کلان روندها در تحول جامعه، بازار و فرهنگ آماده می کند.

                                                                                                                                                                   

خلاصه مهم ترین کلان روندها:
شهرنشینی:
افزایش سرعت شهرنشینی باعث یکپارچگی هسته شهر با شهرک های حومه گردیده که نتیجتاً توسعه مرزهای شهری را در پی داشته است و تأثیرات شگرفتی بر آینده جابجایی و حمل و نقل، زندگی کاری و به طور کل جوامع برجای گذاشته. این وقایع باعث پدید آمدن سه مفهوم جدید گردیده است. کلان شهرها، کلان حوزه ها و کلان کریدورها.
• کلان شهرها: به دلیل یکپارچه شدن هسته شهری با حومه ها ایجاد می گردد و بالای 5 میلیون نفر در آن ها ساکن هستند.
• کلان حوزه ها: بر اثر یکپارچگی دو یا چند کلان شهر به وجود می آید و جمعیتی بالای 12 میلیون نفر را در خود جای می دهد.
• کلان کریدور: کریدور ارتباطی دو یا چند کلان شهر یا کلان ناحیه را کلان کریدور می نامیم.
 

شهر های هوشمند:
با توسعه فناوری های نو و توسعه زیرساخت های مختلف به خصوص زیر ساخت های ارتباطی تغییری در مفهوم شهرهای سبز به وجود آمد و اکنون به شهرهای هوشمند ارتقا می یابد. برخی محرک های اولیه هوشمند سازی مسیرشان را در بخش های انرژی، فناوری، شبکه ها ، اتومبیل ها، ساختمان ها ، خدمات رفاهی و زیرساخت پیدا کرده اند. این هوشمندسازی ها آینده زندگی های شخصی، جابجایی و کسب وکار را دچار تحول خواهد نمود.
 

نسل جوان:
تحصیل کرده ترین و مرفه ترین و جسورترین و باسوادترین نسل آشنا به فناوری اطلاعات در تاریخ نسل نوجوان و جوان کنونی با سنی بین 15 تا 35 سال هستند. این نسل دیجیتال ارزش ها، اعتقادات، نظرات، سبک زندگی و الگوهای رفتاری خاص خود را دارند که به طور قطع بر روی محصولات، توسعه فناوری و استراتژی های بازاریابی در 2020 تأثیرات شگرفی خواهد داشت. نسل جوان مدنظرما که 34% از جمعیت جهان را تشکیل می دهند نسلی تطبیق پذیر نسبت به تغییرات و آماده تجربیات جدید در زمینه فناوری هستند و مطمعناً در سال 2020 نسلی مرفه با قدرت خرید بالا خواهند بود.
 

زنانی قدرتمند:
نزدیک به 30 شرکت موفق جهانی از 500 شرکت که در صدر موفق ترین شرکت ها قرار دارند توسط زنان مدیریت خواهد شد. زنان قدرت تصمیم گیری بالاتری در امور مالی و توسعه کسب وکار خواهند داشت. طبیعتاً این افزایش تأثیرگذاری فقط در جلسات اداری و شرکتی نخواهد بود و در خانواده نیز مؤثر تر واقع خواهند شد. نتیجتاً کالاها، خدمات و تبلیغات ها به صورت خاص بیشتر آن¬ها را هدف قرار خواهد داد.
 

افزایش نسبی قشر متوسط در اجتماع:
با درنظر گرفتن جمعیت 1 میلیارد نفر تنها از چین و هند در 2020، این گروه تازه وارد بیشترین تأثیربر کالا و خدمات را به واسطه قدرت خرید بالایشان خواهند داشت. شرکت ها محصولاتشان را به سمت علایق، میزان درآمد، سبک زندگی و تمایلات این گروه در حال پیشرفت که درگروه درآمدی متوسط هستند جهت دهی می کنند.

مهاجرت معکوس مغزها:
به طور خاص این مهاجرت معکوس در کشورهایی نظیر هند و چین نمود ویژه ای در سال 2020 خواهد داشت. مهاجران مد نظر در این بخش اغلب از تحصیلات بالای آکادمیک برخوردارند و یا نیروی کار ماهر در زمینه خود هستند که فرصت های پیشرفت را در کشور خود بهتر و در دسترس تر می بینند. این مهاجرت نیروی کار تأثیر شگرفی بر اقتصاد و صنعت ملل، بالاخص کشورهایی با درصد بالای مهاجرت خواهد داشت و این نیروهای کار اغلب مشاغل مدیریتی و نظارتی رده بالا را در کشور خود کسب خواهند نمود.
11 تغییر دهنده اصلی بازی موسوم به N11
بازار های نوظهور جدید موسوم به N11 موتورهای رشد اقتصادی آینده خواهند بود که علامتی از تغییراتی در روند کنونی قدرت های اقتصاد در 2020 خواهند بود. این کشورها اعضای گروه بریک ، کشورهایی نظیر بنگلادش، هند، اندونزی، ایران، مکزیک، نیجریه، پاکستان، فیلیپین، کره جنوبی، ترکیه و ویتنام خواهند بود.

نقاط مهم در برون سپاری های آینده:
بازارهای برون سپاری آینده در 2020 با قیمت کلی نیروی کار و تولید، معین نخواهد شد بلکه تحت عناوینی مشخص نظیر بررسی کننده کسب و کار، توسعه دهندگان برنامه¬ها و نرم افزارهای کاربردی، توسعه محصولات و تست و کنترل کیفیت نرم افزار تقسیم می گردد. بیشتر این بازارها در آسیای مرکزی و شرقی و آمریکای لاتین خواهند بود.

500 شرکت برتر جهانی:
شرکت های مستقر در کشورهای درحال توسعه به خصوص آسیایی ها توسعه تجاری بیشتری را در سال 2020 تجربه خواهند نمود. تعداد شرکت های آسیایی در بین 500 شرکت برتر جهانی 30 درصد افزایش خواهد یافت. این لیست نیز نوید دهنده تغییر در روند رشد اقتصادی از اروپا و آمریکا به سمت هند و چین خواهد بود.
 

نواحی تبادلات جدید:
دولت ها در حال ورود به توافقات تجاری جدیدی هستند که قطب های تجاری جدید را متحول ساخته و نرخ تبادلات در سال 2020 را افزایش خواهد داد. این توافقات تجاری منتج به صفرسازی میزان تعرفه های واردات و قیمت مطلوب کالاها در 2020 خواهد شد.مخصوصاً برای کشورهایی در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین.
 

پردازش ابری:
نمی توان به وجو آمدن پردازش ابری را روند جدیدی شناخت ولی معرفی فضاهای ابری هوشمند با قابلیت های سفارشی متعدد و مشخصه های جدید و پیشرفته برای کسب وکارها و جامعه درآینده بسیار مفید فایده خواهد بود.
 

تکنولوژی ماهواره:
با پرتاب گالیو و 900 ماهواره جدید درسال 2020 فناوری های ارتباطات و مکان یابی جدید به کار گرفته خواهند شد که باعث نوآوری های عدیده ای در ارتباطات ماشین با ماشین ، خدمات ماهواره ای موبایل و افزایش سرعت و پهنای پاند خواهد شد.
 

جهانی مجازی:
شبکه سازی دیجیتالی،انجمن های برخط و محیط های شبیه سازی شده کامپیوتری پیشران و مسیردهنده به کسب وکار، سلامت، آموزش، حمل و نقل و حتی روابط شخصی در 2020 خواهند بود. محیط های مجازی سه بعدی و نمایه کاربران با یکدیگر فعل و انفعال داشته و موقعیت های زندگی عادی را شبیه سازی می کنند و به کاربران این امکان را می دهند که بسیار دقیق واقعیت افزوده را تجربه کنند.
 

رباتیک:
فناوری رباتیک ترکیب شده با هوش مصنوعی انسان را در ساخت و تولید، فضا، ارتش و حمل نقل یاری می رساند. اگرچه امروز کاربرد اصلی رباتیک در صنعت و به خصوص خطوط تولید و مونتاژ است ولی در 2020 وارد روابط شخصی انسان ها شده و به عنوان برده، همراه و حتی رباتی فوق هوشمند و تصمیم سازایفای نقش خواهند نمود.
 

وسایل الکترونیک مصرفی:
کامپیوترهای پوشیدنی، تلویزیون های سه بعدی با وضوع بالا، تماس ویدئویی، کاغذ الکترونیک، بازی های ویدئویی با چاشنی کنترل ذهن فناوری هایی هستند که خطوط اصلی بازار را در 2020 در دست خواهند گرفت. این ها طرز فکر، کنش و کار مردم را تغییر خواهد داد و آن را به سمتی سبزتر و هوشمند تر با حضور قوه ادراک در فناوری حرکت می دهد.
 

جغرافیایی سازی:
مرحله بعدی شبکه های اجتماعی وابسته به خدمات جغرافیایی و قابلیت هایی نظیر کدهای جغرافیایی و تگ های جغرافیایی خواهد بود. اینگونه تکنیک های مکان یابی در وب باعث روندهایی جدید در شبکه سازی خواهد شد. بازاریابی دیجیتال و دیگر راه های خلاقانه اجتماعی شدن، کنش های بین افراد و سازمان ها را چندین پله رشد خواهد داد.
 

هوش بی سیم:
فناوری ارتباطات بی سیم قدرت گرفته از پیشرفت در شبکه های تلفن همراه، شبکه های ماهواره ای، "آر اف آی دی" ،وایفای و وایمکس به سمت زیرساخت فناوری اطلاعات و دیگر خدمات خواهد رفت به طوری که در یک پلتفرم واحد 80% تبادلات اطلاعاتی به صورت بی سیم خواهد بود.به وسیله نظارت بر خط ویدئویی، انواع نظارت های مجازی و شبکه های امن و پرسرعت بی سیم این هوشمندی با یک سرور مرکزی که خدمات اورژانسی متفاوتی را دستور می دهد، مدیریت میگردد تا وقایع را تشخیص داده، عکس العمل نشان دهد،آماده گردد، پاسخ دهد و حتی پیشبینی کند.
 

فناوری های پهن باند آینده:
در 2020 نزدیک به 50 میلیارد دستگاه توسط ارتباطات پهن باند به نرم افزارهای کاربردی در حوزه های سلامت، کسب وکار، آموزش وبخش های سرگرمی متصل خواهند گردید. پیشرفت شگرف در هوش مصنوعی و تکنیک های پهن باند پرسرعت منجر به ساخت نرم افزار های پیچیده و هوشمندی می گردد که باعث تشکیل شرکت هایی در زمینه های مختلف مجازی سازی نظیر: ایجاد کنفرانس های مجازی کسب وکار، شبیه سازی دفاعی، کلاس های مجازی و تورهایی نظیر تورهای فضایی مجازی می شود.


فناوری های برتر درآینده:
برخی تکنیک ها و فناوری های نوظهور که باید آن ها را دنبال کنیم در زمینه هایی نظیر نانومواد، الکترونیک منعطف، لیزرها،مواد هوشمند هستند. این تکنیک ها کاربردهای گوناگونی خواهند داشت و سود ناخالص بالایی برای شرکت ها به دنبال خواهد داشت.
 

تولید جهانی برق و انرژی در 2020:
در 2020 نزدیک به نیمی از انرژی الکتریکی در اقتصادهای نوظهور نظیر هند و چین تولید خواهد شد. همینطور تغییری در خوراک نیروگاه ها به وجود خواهد آمد و اقبال بیشتری به سمت انرژی های تجدید پذیرد خواهد بود به طوری که تخمین زده میشود 36 درصد از انرژی از انرژی هسته ای و انرژیهای تجدیدپذیر حاصل می گردد.

نوآوری تا رسیدن به صفر!
دنیایی با مفهوم صفر از نرم افزار و سخت افزارهای به روز استفاده می کند تا هرچه بیشتر به سمت بدون پس ماند شدن زمین حرکت کنیم. شروع این حرکت را می توان در زمینه استخراج گسترده تر انرژی از منابع تجدیدپذیر نظیر باد، نور خوشید، نسل سوم سوخت های بایو در نظر گرفت که در آینده به رشد روندهای نوظهور در فناوری هسته ای نظیر استفاده از ری اکتور با جابجایی گردشی  که بازدهی فرآیند هسته ای را افزایش داده و زباله های هسته ای را کاهش می دهد، منجر می گردد.
 

جابجایی الکترونیکی:
در 2020 بالای 40 میلیون ماشین حمل و نقل دو چرخ یا چهارچرخ سالانه در جهان به فروش خواهد رفت. جابجایی الکترونیکی از ماشین های الکتریکی تا هواپیماها ما را به سمت مجموعه ای از بازیگران جدید با مدل های کسب وکار نو راهنمایی خواهد کرد که ارزش های پیشنهادی ارزنده ای در زمینه زیرساخت های نوآورانه و سفارشی و همینطور ارائه راه حل های فناورانه ارائه می کنند.
 

توسعه زیرساخت:
ظهور کریدورهای حمل و نقل مانند خط آهن یکپارچه سیبری رشد و توسعه سریع و خوشه ای فناوری و اقتصاد در نزدیکی این شاه راه ها خواهد شد. این نقاط اتصال یکپارچه مراکز نوآوری ، تحقیق و توسعه درآینده خواهند بود که توسط دولت ها و سرمایه گذاران پشتیبانی می گردند.
 

مدل های کسب و کار جدید:
نسل آینده مدل های کسب وکار در 2020 ارزش های پیشنهادی در آینده را باز تعریف می نمایند و بر روی فناوری و توسعه محصولات تأثیر جدی خواهند داشت. برخی از این مدل ها مانند شخصی سازی گسترده در مدل های فعلی و شراکت اتومبیل و پرداخت هزینه ساعتی برای آن است.


کارخانه های هوشمند:
کارخانه های تمام اتوماتیک امروزه نزدیک به تحقق هستند. ماشین های پیچیده و دقیق و ربات های هوشمند درصورت ترکیب شدن با فناوری های آینده باعث ازدیاد ماشین های دقیق و در نتیجه ساخت و تولید سریع محصولات به محض ایجاد تقاضا بدون دخالت مستیقیم نیروی کار انسانی می گردد. تمام خط تولید به ادوات دارای هوش مصنوعی مجهز می گردد که اجازه دسترسی مستقیم و کنترل ماشین های مختلف در حین عملیات ساخت تنها گوشه ای از قابلیت های جدید کارخانجات در آینده خواهند بود.

 انتشارات

نشریه علمی آموزشی آینده پژوهی

 

 

فصلنامه علمی تخصصی

   

1